Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Polscy kardiolodzy świętowali na "Darze Młodzieży"

Londyn: Polscy kardiolodzy świętowali na "Darze Młodzieży"
"Dar Młodzieży" zacumował na Tamizie, w pobliżu Greenwich Pier. (Fot. AC/Londynek.net)
Z okazji 30. rocznicy pierwszej zakończonej sukcesem transplantacji serca w Polsce, na zaokrętowanej na Tamizie fregacie 'Dar Młodzieży' odbyła się wczoraj uroczystość upamiętniająca to wyjątkowe zdarzenie.
Reklama
Reklama

W dniach od 29 sierpnia do 2 września odbywa się w Londynie największy europejski kongres kardiologiczny, w którym bierze udział ponad 30 tys. osób. Wśród nich nie mogło zabraknąć polskich specjalistów, którzy mają na swoim koncie ogromne sukcesy w dziedzinie transplantologii i chirurgii naczyniowej. Największym z nich był bez wątpienia przeszczep serca, wykonany w 1985 roku w Zabrzu przez zespół lekarzy pod kierownictwem zmarłego w 2009 roku prof. Zbigniewa Religi. 

Od lewej: kpt. Marek Menke, Ambasador RP w Londynie Witold Sobków i prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Zbigniew Kalarus. (Fot. AC/Londynek.net)

Z kolei w 2013 roku poznańscy kardiolodzy - jako drudzy na świecie, po swoich amerykańskich kolegach - przeprowadzili operację zmniejszenia zastawki mitralnej serca, bez otwierania klatki piersiowej.

Polska kardiologia w wielu przypadkach jest znacznie bardziej zaawansowana niż w innych krajach europejskich i postrzegana jako wzór do naśladowania - chwalili się członkowie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, biorący udział w uroczystości na zacumowanym niedaleko londyńskiego Greenwich Pier "Darze Młodzieży". 

Trzymasztowa fregata, jeden z najpiękniejszych żaglowców świata, brała udział w trwającym od 27 do 31 sierpnia zlocie Tall Ship Festival on The Thames. Zbudowany 33 lata temu w Stoczni Gdańskiej i mierzący ponad 100 metrów długości (razem z bukszprytem) statek był jedną z największych atrakcji tej żeglarskiej imprezy, w której w tym roku wzięło udział 13 jednostek. 

"Dar Młodzieży", który już dzisiaj ma wracać do portu macierzystego w Gdyni, przepłynął do tej pory ponad 550 tys. mil morskich i odbył ponad 200 podróży, a na pokładzie przeszkoliło się 18 tys. uczniów i studentów szkół morskich - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął Równik i opłynął świat.

Fregata ma 26 żagli o łącznej powierzchni 3 015 m². (Fot. AC/Londynek.net)

 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama