Menu

Londyn: Ognisko Polskie świętowało 90. urodziny mjr Paplińskiego

Londyn: Ognisko Polskie świętowało 90. urodziny mjr Paplińskiego
Sergiusz Papliński był nastolatkiem, gdy wstąpił w szeregi partyzantki. (Fot. Ognisko Polskie)
Londyńskie Ognisko Polskie świętowało wczoraj 90. urodziny majora Sergiusza Paplińskiego ps. "Kawka", ostatniego żyjącego w Wielkiej Brytanii żołnierza wyklętego. "Mamy długą wspólną historię" - zaznaczył przewodniczący Ogniska, Nick Kelsey.
Reklama

Z okazji 90. urodzin Paplińskiego, który walczył w partyzantce w zgrupowaniu Antoniego Hedy "Szarego" i Zygmunta Kiepasa "Krzyka", Ognisko zorganizowało wystawę jego prac malarskich "Od pistoletu do pędzla", na której znalazło się ponad 50 obrazów.

"Sergiusz przychodzi do Ogniska od ponad 50 lat, od lat 60., i pamięta doskonale, jak przychodzili tutaj polscy oficerowie, aby jeść, pić i rozmawiać przy brydżu" - opowiadał Kelsey.

Jak podkreślił, jego osobista historia - od członka partyzantki do polonijnego malarza - "jest często opisywana, ale niewystarczająco znana".

Główna organizatorka i przyjaciółka jubilata Beata Pióro podkreśliła, że ekspozycja "jest dowodem na to, jak po tak trudnych przeżyciach, jakie miał pan Sergiusz i po tym wszystkim, co zrobił dla Polski, przez swoją twórczość znalazł drogę do wyrażenia tych emocji".

Papliński podkreślał, że swoją przygodę z malarstwem zaczął dopiero po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, kiedy uczęszczał do szkół artystycznych na Willesden i Central St Martins, gdzie uczył się podstaw.

"Tak mi jeden z dowódców cichociemnych mówił: koniecznie, Kawka, musisz się uczyć. A ja mu mówiłem, co ja mam się uczyć, jak od najmłodszych lat jestem w organizacji, a to co potrzebne było w tym czasie - nawet najgorsze rzeczy, jak wykonywanie wyroków - to mam tyle doświadczenia, że już się nie muszę uczyć" - opowiadał, dodając, że miejsce na uczelni udało mu się dostać dzięki bezpośredniej rozmowie z jednym z dyrektorów, któremu opowiedział swoją historię.

Papliński wspominał również czasy partyzantki, przypominając m.in. jak "Szary" przywitał go złośliwym komentarzem, że "jak nam z konspiracji będą takich podsyłać, to będziemy musieli zamówić zestaw mleka i śliniaków".

"To ja mu powiedziałem, (...) że może on jest większy, silniejszy, wyszkolony oficer z wojennym doświadczeniem, ale ja mówię: niech weźmie pistolet, sprawdzimy się i zobaczymy, który jest lepszy. Mało zawału serca nie dostał" - śmiał się, dodając: "później zostaliśmy największymi przyjaciółmi".

Wystawę współorganizowała inicjatywa British Poles, Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne Militia Regni Poloniae i Ognisko Polskie przy honorowym patronacie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacji Łączka oraz Senatora Jana Żaryna.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.02.2018
  GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Reklama