Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

London leave veto budget over Brexit talks

London leave veto budget over Brexit talks
Londyn wycofał swoje zastrzeżenie wobec rewizji budżetu. (Fot. Thinkstock)
The EU approved a review of its multiannual budget yesterday, which was made possible by the United Kingdom's withdrawal of its objections.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Parlament Europejski przyjął stanowisko w tej sprawie na początku kwietnia, otwierając drogę państwom członkowskim do ostatecznego zatwierdzenia rewizji. Przedstawiciele państw UE nie mogli jednak kontynuować tej procedury, bo Wielka Brytania ogłosiła, że nie może podejmować kluczowych decyzji w okresie przedwyborczym, przez co sprawa utknęła.

W Brukseli nie dowierzano tym tłumaczeniom. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker apelował na szczycie unijnej "27" pod koniec kwietnia, by Londyn wycofał weto. Wskazywał, że pomoże to na początku negocjacji w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Brytyjskie władze pozostały jednak nieugięte i nie wycofały zastrzeżeń aż do wczoraj, gdy na spotkaniu ministrów ds. europejskich w Luksemburgu przedstawiciel Wielkiej Brytanii ogłosił, że może dać zielone światło na dokończenie rewizji. Choć kwestia zastrzeżeń była przedstawiana jako proceduralna i związana tylko z faktem niepodejmowania decyzji przed wyborami, to - jak relacjonowali dyplomaci - na wczorajszym spotkaniu Brytyjczycy sami połączyli ją z Brexitem.

Brytyjska wiceminister spraw zagranicznych Joyce Anelay podkreślała, że Wielka Brytania jest przekonana, iż instytucje unijne wykażą się dobrą wolą, podobnie jak zrobił to Londyn.

Przegląd dotyczący obecnej perspektywy finansowej, który wymagał zatwierdzenia przez wszystkie państwa członkowskie, przewiduje dodatkowe 6 mld euro na lata 2017-2020 r. m.in. na radzenie sobie z migracją i wzmacnianie bezpieczeństwa UE.

"Dzisiejsza decyzja dostosowuje ramy budżetowe UE do wyzwań, z którymi mamy do czynienia. Unijny budżet będzie jeszcze skuteczniejszym instrumentem wzmacniania wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, a także radzenia sobie z kryzysem migracyjnym" - oświadczyła maltańska minister ds. europejskich Helena Dalli.

Przegląd uzgodnionego w 2013 r. unijnego budżetu na lata 2014-2020 odbywa się po raz pierwszy. Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję w tej sprawie we wrześniu ubiegłego roku. W ramach przeglądu nie można naruszać kwot przyznanych poszczególnym krajom członkowskim, ale możliwe są zmiany w zasadach wydawania pieniędzy.

3,9 mld euro z dodatkowych 6,01 mld euro ma być przeznaczone na działania związane z migracją. W tej kwocie mieści się 2,55 mld euro na wzmocnienie bezpieczeństwa i ochronę unijnych granic zewnętrznych oraz 1,39 mld euro na walkę z przyczynami migracji.

Z przeglądu wynika, że UE ma też mocniej wspierać wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Na ten cel z dodatkowych 6,01 mld euro przeznaczono 2,08 mld euro. Z tych środków największa część – 1,2 mld euro – ma pójść na rzecz zatrudnienia młodzieży. 200 mln euro ma trafić do programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, a 100 mln euro na program wymiany studentów Erasmus.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement