Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Inwazja superpluskiew

Londyn: Inwazja superpluskiew
Szkodniki wysysają 7 razy tyle krwi, ile ważą. Dorosłe pluskwy przypominają wyglądem soczewicę i są widoczne gołym okiem. (Fot. Getty Images)
Fala super odpornych pluskiew zalała Londyn wraz z powrotami mieszkańców z wakacji - ostrzegli dziś eksperci.
Nieświadomi niczego podróżni przywożą z zagranicznych hoteli krwiopijcze insekty, które następnie rozmnażają się w nowych domach.
Reklama
Reklama

Głównym źródłem plagi są plecaki młodych ludzi podróżujących w ramach rocznej przerwy w nauce.

Najwięcej zgłoszeń odbierają deratyzatorzy w Londynie i w południowo-wschodniej części kraju – o 108 procent więcej niż w zeszłym roku. Niestety, stworzenia te są często odporne na działanie chemikaliów stosowanych do ich likwidacji.

Roy Couch, z J G Pest Control, poinformował, że jego firma odbiera do 200 zgłoszeń miesięcznie. Wylęgarnią insektów są hotele, ze względu na dużą liczbę osób z nich korzystających.

„Ma to związek z migracją ludzi – turyści przywożą je do kraju nieświadomie w bagażach. Staje się to coraz bardziej powszechne. Pluskwa domowa jest bardzo trudna do likwidacji. Produkty, które są dostępne w sklepach, nie działają. Pluskwy są na nie uodpornione i mogą się mutować. Jeśli stosuje się zbyt małe dawki trutek – insekty mogą się nie uodparniać” – informuje specjalista.

Owady są najbardziej aktywne w nocy, między godziną 3:00 a 6:00. Przyciąga je ciepło ciał i dwutlenek węgla z ust ludzi. Potrafią się wcisnąć w najmniejszą szczelinę jak szew materaca lub spojenia w ramie łóżka. Ponadto są przezroczyste, dopóki nie napiją się krwi, która zamienia ich kolor na czerwony. Rozmnażają się bardzo szybko — jedna sztuka jest w stanie stworzyć kolonię idącą w setki — w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Jeden z londyńskich agentów nieruchomości, który prosił o zachowanie anonimowości, wyznał, że staje się to „prawdziwym problemem” w sektorze wynajmu.

„W ciągu ostatnich dwóch lat stał on się bardzo powszechny. We wszystkich przypadkach lokatorzy przywieźli je z podróży. Dezynsekcja może kosztować nawet £4 500. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiła się wręcz plaga insektów, których coraz trudniej jest się pozbyć” – stwierdził.

Tegoroczne badania Uniwersytetu w Sydney wykazały, że szkodniki rozwijają grubszy egzoszkielet, który pomaga im przetrwać ekspozycję na powszechnie stosowane środki owadobójcze.

Walka z pluskwami stała się tak trudna i ważna, że zaczęto do niej wykorzystywać kosmiczną technologię opracowaną pierwotnie w celu określania składu komet.

Jak się pozbyć pluskiew radzimy w naszym Poradniku Polaka w UK.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama