Liga angielska: Spadek Hull City, Fabiański bez "Złotych Rękawic"

Łukasz Fabiański bez "Złotych Rękawic"... (Fot. Getty Images)
Piłkarze Hull City dołączyli do Burnley oraz Queens Park Rangers w gronie spadkowiczów z angielskiej ekstraklasy. W ostatniej kolejce bramkarz Swansea City Łukasz Fabiański nie zdołał zachować 14. w sezonie czystego konta. 'Złote Rękawice' trafią do Joe Harta.

Brytyjczyk nie puścił ani jednego gola w starciu Manchesteru City z Southampton (2:0) i zwyciężył w klasyfikacji najlepszych bramkarzy w tym sezonie pod względem liczby czystych kont - ma ich 14. Fabiański natomiast stracił bramkę w 57. minucie meczu z Crystal Palace (0:1) i uplasował się na drugim miejscu, ex aequo z Fraserem Forsterem z Southampton i Belgiem Simonem Mignoletem z Liverpoolu.

Jedną z bramek dla zespołu z Manchesteru zdobył Argentyńczyk Sergio Aguero, który z 26 bramkami został królem strzelców ekstraklasy. Drugi w klasyfikacji Harry Kane, który strzelił wczoraj bramkę dla Tottenhamu Hotspur w starciu z Evertonem (1:0), ma o pięć goli mniej.

Hull City, aby marzyć o utrzymaniu, musiało nie tylko wygrać z Manchesterem United, ale też liczyć na to, że Newcastle nie pokona West Hamu United. Żaden z tych warunków nie został spełniony - w Hull padł bezbramkowy remis, natomiast "Sroki" wygrały mecz przed własną publicznością 2:0. Frustrację piłkarzy Hull City pogłębił fakt, że w pierwszej połowie sędzia nie uznał im dwóch bramek w ciągu dwóch minut.

Na pocieszenie pozostaje im jedynie świadomość, że zakończyli niekorzystną serię - z "Czerwonymi Diabłami" grali dotychczas ośmiokrotnie, a w niedzielę po raz pierwszy nie przegrali.

Po porażce z Newcastle, władze West Hamu postanowiły zakończyć współpracę z trenerem Samem Allardyce'em. Szkoleniowca obowiązuje kontrakt jeszcze przez kilka tygodni i wiadomo, że nie zostanie odnowiony. "Młoty" zakończyły sezon na 12. miejscu.

Tytuł mistrzowski już wcześniej wywalczyła Chelsea Londyn, która w tej kolejce przypieczętowała triumf zwycięstwem 3:1 nad Sunderlandem. Ostatni mecz w barwach "The Blues" rozegrał Didier Drogba. Piłkarz Wybrzeża Kości Słoniowej został zmieniony w 30. minucie, aby kibice w Londynie mogli po raz ostatni pożegnać go owacją na stojąco. Drogbę obstąpili koledzy z drużyny, unieśli go do góry i w ten sposób przenieśli go do linii bocznej. W 2012 roku w plebiscycie kibiców uznano go za najlepszego zawodnika w historii klubu.

W fazie grupowej Ligi Mistrzów oprócz Chelsea zagrają Manchester City oraz Arsenal Londyn, który pokonał w niedzielę West Bromwich Albion 4:1. Z kolei w eliminacjach wystąpi Manchester United. Piąte miejsce w tabeli zajął Tottenham Hotspur, a szóste - Liverpool, który doznał dotkliwej wyjazdowej porażki ze Stoke City 1:6. Jedynym pozytywnym wydarzeniem dla kibiców gości była bramka Stevena Gerrarda w ostatnim meczu kapitana i wychowanka drużyny w koszulce "The Reds". Od przyszłego sezonu będzie on piłkarzem Los Angeles Galaxy.

Wysoką formę potwierdził zespół Leicester City, w barwach którego całą pierwszą połowę rozegrał Marcin Wasilewski. "Lisy" rozgromiły spadkowicza QPR 5:1, odnosząc siódme zwycięstwo w dziewięciu ostatnim meczach.