Bundesliga: Borussia Dortmund defeated Eintracht and is the leader

Piłkarze Borussii Dortmund zostali nowym liderem Bundesligi. (Fot. Getty Images)
Borussia Dortmund defeated Eintracht Frankfurt 4:0 in front of its home crowd in the 29th round to become the leader of Germany's football premier league. Earlier, Bayern, which was leading before this weekend, unexpectedly succumbed to FSV Mainz 1:3 away.

W ubiegłym tygodniu, gdy broniący tytułu Bawarczycy tylko zremisowali u siebie z walczącym o utrzymanie Hoffenheim 1:1, BVB nie wykorzystała szansy na wyprzedzenie odwiecznego rywala w tabeli - mimo że prowadziła na wyjeździe z VfB Stuttgart 2:0, a w samej końcówce 3:2, ale straciła bramkę w ostatniej akcji spotkania.

Drugiej takiej okazji podopieczni trenera Edina Terzica już nie zmarnowali. O zwycięstwie przesądzili już w pierwszej połowie, po której prowadzili 3:0. Na listę strzelców wpisali się Anglik Jude Bellingham (19.), Holender Donyell Malen (24.) oraz Mats Hummels (41.). Wynik ustalił po przerwie Malen (66.).

BVB ma 60 punktów i wyprzedza Bayern o jeden. Trzecie miejsce zajmuje Union Berlin, który jeszcze w tej kolejce nie grał - 52 pkt. Eintracht ma 42 i jest dziewiąty.

Bayern przegrał wcześniej w Moguncji 1:3 i była to już trzecia porażka w siódmym meczu pod wodzą trenera Thomasa Tuchela, który zastąpił niespodziewanie zwolnionego Juliana Nagelsmanna. W środę Bawarczycy odpadli też z Ligi Mistrzów po porażce w dwumeczu z Manchesterem City (0:3 i 1:1).

Goście prowadzili do przerwy po siódmym w tym sezonie ligowym, ale pierwszym od października golu sprowadzonego latem z Liverpoolu Senegalczyka Sadio Mane (29.). W drugiej połowie dali sobie jednak wbić trzy bramki w ciągu kwadransa, a na listę strzelców wpisali się Francuz Ludovic Ajorque (65.), reprezentant Luksemburga Leandro Barreiro (73.) oraz Hiszpan Aaron Martin (79.).

"Znowu siedzę tu przed wami i przyznaję się, że się tego nie spodziewałem, bo nic tego nie zapowiadało. Byłem zadowolony po pierwszej połowie, ale w drugiej się pogubiliśmy" - skomentował Tuchel.