English league: Manchester City close to the leader, Haaland - record

Piłkarze Manchesteru City są w tabeli coraz bliżej lidera. (Fot. Getty Images)
Defending champions Manchester City beat Leicester City 3-1 on matchday 31 and are just three points adrift of Premier League leaders Arsenal London. Norway's Erling Haaland has scored 32 goals this season and is two short of the competition record.

Prowadzenie "The Citizens" dał w piątej minucie John Stones, a później do głosu doszedł Haaland, który wykorzystał rzut karny (13.) i wykończył efektowną akcję Belga Kevina De Bruyne (25.). Decyzją trenera Josepa Guardioli obaj strzelcy nie wrócili już na boisko po przerwie.

22-letni Norweg zdobył 32 gole w 28 ligowych występach, od kiedy przeniósł się do Manchesteru z Borussii Dortmund przed trwającym sezonem. Licząc wszystkie rozgrywki, w sześciu ostatnich spotkaniach, w których zagrał, uzyskał 14 bramek.

Haaland ma za sobą bardzo udany sezon. (Fot. Getty Images)

W historii Premier League (od 1992/93) tylko dwóm piłkarzom udało się strzelić więcej goli w ciągu jednego sezonu. Dokonali tego Andy Cole (1993/94) i Alan Shearer (1994/95), którzy trafili do siatki po 34 razy, ale wówczas w rozgrywkach występowało więcej drużyn i rozgrywano po 42 spotkania. Przed Manchesterem City jeszcze osiem.

W erze Premier League z 38 meczami w sezonie 32 gole miał też Egipcjanin Mohamed Salah (2017/18).

W 75. minucie spotkania w Manchesterze stratę zmniejszył Nigeryjczyk Kelechi Iheanacho. "Lisy" uzyskały w końcówce inicjatywę i stworzyły kilka okazji bramkowych (m.in. słupek po uderzeniu Iheanacho w doliczonym czasie), ale wynik się już nie zmienił.

Manchester City ma 70 punktów i traci trzy do Arsenalu. "Kanonierzy" jeszcze dziś zmierzą się w derbach Londynu na stadionie rywala z West Ham United, którego bramkarzem jest Łukasz Fabiański.

Jeszcze dziś będziemy mogli zobaczyć Fabiańskiego w akcji. (Fot. Getty Images)

W drużynie z Leicester nie ma już śladu formy, jaką prezentowała w kilku poprzednich latach i jaka pozwoliła jej sensacyjnie wywalczyć tytuł mistrzowski w 2016 roku oraz Puchar Anglii w 2021. "Lisy" zgromadziły 25 punktów i są na przedostatnim miejscu.

Wcześniej Aston Villa pokonała u siebie Newcastle United 3:0, odnosząc piąte ligowe zwycięstwo z rzędu i jednocześnie kończąc serię pięciu wygranych spotkań rywali. Bohaterem "The Villans" był Ollie Watkins, który zdobył dwie bramki (64. i 83.) i asystował przy trafieniu Jacoba Ramseya (11.). 27-letni napastnik zdobył 11 goli w ostatnich 12 występach w lidze.

"Mamy świetną serię, gramy naprawdę dobrą piłkę. W zespole odczuwalna jest jedność i z niecierpliwością czekamy na kolejne mecze" - ocenił Watkins.

W składzie Aston Villi zabrakło Matty'ego Casha, który wciąż nie wyleczył kontuzji, jakiej doznał podczas marcowego spotkania reprezentacji Polski z Czechami (1:3) w eliminacjach mistrzostw Europy.

Klub z Birmingham ma 50 punktów i jest na szóstym miejscu. Oprócz Arsenalu i Manchesteru City wyprzedzają go także Newcastle United i Manchester United - po 56, a także Tottenham Hotspur - 53. Ten ostatni zespół niespodziewanie przegrał w sobotę u siebie z broniącym się przed spadkiem AFC Bournemouth 2:3.