English Premier League: Arsenal lost 3-1 to Manchester City

Arsenal i Manchester City mają w tej chwili po 51 punktów, jednak "Kanonierzy" rozegrali jedno spotkanie mniej. (Fot. Getty Images)
Arsenal lost 3-1 at home to Manchester City in a match at the top of the English football top flight. Kevin De Bruyne, Jack Grealish and Erling Haaland scored for the visitors, while Bukayo Saka scored for the hosts. The Citizens are the new leaders of the Premier League.

Spotkanie Arsenalu z Manchesterem City miało wiele podtekstów. Zapowiadano je jako starcie "mistrza" Pepa Guardioli z "uczniem" Mikelem Artetą, który zanim zaczął samodzielną pracę trenerską był kiedyś asystenem Guardioli w Manchesterze City. Arteta jako szkoleniowiec nigdy nie pokonał "Obywateli".

Ponadto naprzeciw siebie stanęli dwaj najlepsi norwescy piłkarze: napastnik Manchesteru Erling Haaland, który jest czołowym strzelcem Premier League oraz pomocnik "Kanonierów" Martin Oodegaard, rozgrywający najlepszy sezon w karierze.

Wyścig o tytuł stał się bardziej ekscytujący w ostatnich tygodniach z powodu słabszej formy Arsenalu, który po raz pierwszy w tym sezonie zaliczył dwa kolejne mecze w Premier League bez zwycięstwa (0:1 z Evertonem i 1:1 z Brentford). Przegrana z Manchesterem City oznaczałaby dla "Kanonierów" utratę fotela lidera.

Ponadto pod koniec stycznia Arsenal odpadł z Pucharu Anglii po porażce 0:1 z drużyną trenera Guardioli. Ligowe spotkanie na Emirates Stadium było okazją do rewanżu.

W 24. minucie Kevin De Bruyne strzelił gola z kilkunastu metrów od bramki. Po chwili Bukayo Saka znalazł się w dogodnej sytuacji, lecz został zablokowany przez obrońców.

Bramkarz Manchesteru City Ederson w 41. min. sfaulował rywala w polu karnym i sędzia Anthony Taylor po konsultacji z VAR wskazał na 11. metr. Saka pewnie strzelił w lewy dolny róg bramki i doprowadził do wyrównania.

W ostatniej minucie doliczonego czasu pierwszej połow Rodri wyskoczył do dośrodkowania i uderzył głową, jednak piłka uderzyła w poprzeczkę.

W 72. min. Ilkay Guendogan zagrał piłkę do Jacka Grealisha, który pokonał bramkarza Aarona Ramsdale'a. Dziesięć minut później De Bruyne podał do Haalanda, który ustalił wynik meczu na 3:1.