Menu

Lekarze: Polacy uzależnieni od suplementów

Lekarze: Polacy uzależnieni od suplementów
Polacy wierzą w zbawienną moc suplementów diety - alarmują eksperci. (Fot. Thinsktock)
"Korzystanie z suplementów diety stało się powszechne. Polacy przyjmują je w nadmiarze i bez konsultacji z lekarzem" - alarmuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Eksperci przypominają, że najzdrowsze jest wyrównywanie niedoborów pokarmowych właściwą dietą.
Reklama

"Na zgrabną figurę, silne włosy, gładką skórę. Przeciw skurczom, na wątrobę i serce jak dzwon… Polacy uzależnili się od suplementów diety. Łykają tabletki garściami, a wiara w ich moc jest tak silna, że nie potrzebują konsultacji z lekarzem. Tymczasem niekontrolowane stosowanie środków może być szkodliwe dla zdrowia" - ostrzega prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Lekarze zrzeszeni w PPOZ oceniają, że przyjmowanie suplementów staje się powszechne, a do ich stosowania zachęcają telewizyjne reklamy i kolorowe ulotki. Sprzyja temu ogólna dostępność suplementów i zapewnienia o stuprocentowej skuteczności. PPOZ podaje, że w samym obrocie "pozaaptecznym" można kupić nawet kilka tysięcy różnego rodzaju środków.

"Polacy stosując preparaty, wyrównują w organizmie poziom magnezu, żelaza, czy cynku, a witaminy i minerały w tabletkach albo proszku to dodatek do codziennych posiłków. Tymczasem konieczność stosowania suplementacji diety w formie przemysłowego preparatu powinna być uzasadniona stanem zdrowia danego pacjenta - a to mogą wykazać wcześniej przeprowadzone badania, zlecone przez lekarza" – podkreśla Janicka.

Wskazuje przy tym, że wiele osób nie ma wiedzy, że między niektórymi lekami może dojść do szkodliwych dla zdrowia interakcji. "Za każdym razem, zanim pacjent zdecyduje się na zażywanie kolejnych pastylek, powinien poprosić o poradę swojego lekarza rodzinnego. Bardzo ważne jest także to, czy stosuje już inne leki, przepisane na przykład na receptę i na jakie schorzenia cierpi" - zaznacza Janicka.

Lekarze PPOZ podkreślają, że najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoborów pokarmowych jest właściwa dieta. "Natura sama dostarcza nam wszystkich niezbędnych dla organizmu minerałów, mikroelementów i witamin. Wybór jest ogromny. Podstawą są warzywa i owoce. Odkwaszają organizm, dostarczają energii, regulują przemianę materii. Niektóre mają działanie bakteriobójcze. Świetnie poprawiają odporność organizmu. Mają korzystny wpływ na cerę, włosy i paznokcie" – wskazują lekarze.

Dietę warto urozmaicić pełnowartościowymi produktami zbożowymi, orzechami, pestkami, roślinami strączkowymi, a także rybami. "Żaden preparat farmaceutyczny nie może ich zastąpić" - podkreślają.

Z raportu "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje" opracowanego przez Aliant Consulting Group i opublikowanego w sierpniu br. wynika, że w sprzedaż suplementów diety w Polsce w 2017 r po raz pierwszy przekroczy 4 mld zł. Raport przytacza wyniki sondażu z 2013 r., w którym do kupna leku bez recepty (OTC), w tym suplementów diety, przyznało się aż 98,5 proc. badanych, z czego 90,4 proc. twierdziło, że zrobiło to własnej inicjatywy – bez zalecenia lekarza lub farmaceuty. Istnieją szacunki, że suplementy diety zażywa ok. 70 proc. Polaków, najczęściej w wieku 50-70 lat.

Raport pokazał, że najlepiej sprzedają się suplementy zawierające magnez - stanowią 26 proc. rynku tych produktów. Na kolejnych miejscach są tzw. immunostymulatory (22 proc. rynku), probiotyki (20 proc.), produkty wzmacniające organizm (16 proc.) oraz witaminy i minerały dla dorosłych (16 proc.).

W rejestrze Głównego Inspektora Sanitarnego jest już prawie 30 tys. produktów zgłoszonych jako suplementy diety.

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   13 września 2017, 07:24

   Czyzby spadly zarobki w aptekach? Kto traci? a miedzy innymi traca lekarze, firmy farmaceutyczne, ich przedstawiciele, czyli kto?
   Farmaceutyczna mafia.

  • Lekoman
   13 września 2017, 09:04

   "Korzystanie z suplementów diety stało się powszechne." Jak 90% reklam w polskiej telewizji to reklamy lekow, suplementow i innego badziewia to co sie dziwic? Wystarczy obejrzec 10 minut reklam zeby poznac chemiczne rozwiazanie wszystkich swoich problemow. Media karmia reklamami takich Januszy i co sie takiemu dziwic ze wezmie kilka tabletek jak pol dnia w telewizji ma mowione ze mu to pomoze.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.02.2018
  GBP 4.677 złEUR 4.156 złUSD 3.317 złCHF 3.605 zł

  Sport


  Reklama