Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Leading suffragist is first woman to get a statue in Parliament Square

Leading suffragist is first woman to get a statue in Parliament Square
Przed pomnikiem zgromadziły się dziś setki kobiet. (Fot. Getty Images)
The first statue of a woman in Parliament Square was set to be unveiled today two years after a campaign to get female representation outside the Palace of Westminster began. A bronze statue of Millicent Fawcett will join eleven all-male statues including Sir Winston Churchill, Nelson Mandela and Mahatma Gandhi.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przed pałacem do tej pory znajdowało się 11 pomników wybitnych polityków i działaczy, w tym Winstona Churchilla, Nelsona Mandeli, czy Mahatmy Gandhiego. Dziś odsłonięto statuę 50-letniej sufrażystki, dzierżącej baner z napisem "Courage calls to courage everywhere".

Fawcett jest uważana za jedną z liderek walki o prawa wyborcze kobiet oraz torowanie dróg do ich karier politycznych.

"Patrzącym na posągi mężczyzn na Parliament Square nasuwa się pytanie – czy to znaczy, że w historii nie zapisały się żadne niezwykłe panie? Czy nasz kraj nie został wybudowany dzięki wielkim kobietom?” - pytał w przemówieniu podczas uroczystości odsłonięcia pomnika burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział m.in. brytyjska premier Theresa May oraz burmistrz Londynu Sadiq Khan. (Fot. Getty Images)

Millicent Fawcett urodziła się w 1847 roku w Aldeburgh (Suffolk) jako córka przedsiębiorcy i liberała. W wieku 12 lat została wysłana do szkoły w Londynie, gdzie studiowała literaturę. Jej siostra została zaś pierwszą kobietą lekarzem w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem historyków, na poglądy Fawcett miało wpływ przemówienie posła Johna Stuarta Milla, którego wysłuchała w wieku 19 lat. Radykalny polityk wspierał sufrażystki w walce o równe prawa.

Wraz z grupą młodych kobiet Fawcett założyła grupę dyskusyjną Kensington Society. Wspólnie zorganizowały pierwsze zbieranie podpisów pod petycją za zrównaniem praw dla obu płci.

Z czasem aktywistka została wpływową pisarką. Wraz z mężem aktywnie walczyła o prawo kobiet do studiowania na Uniwersytecie Oksfordzkim.

W 1980 roku została przewodniczącą wpływowego National Union of Women’s Suffrage Societies. Fawcett wyznawała metodę nacisku pokojowego, w przeciwieństwie do innego odłamu sufrażystek, które stosowały bardziej agresywne metody – w tym przemoc i strajki głodowe.

"W czasie I wojny światowej obydwa odłamy zaangażowały się jednak wspólnie w podobną działalność, co pomogło w społecznej akceptacji prawa kobiet do głosowania” - pisze „Evening Standard”.

Ostatecznie prawo zostało zmienione w 1918 roku – umożliwiając głosowanie kobietom po 30. roku życia. 10 lat później granicę wieku obniżono do 21 lat.

"Przyjęcie ustawy obserwowała z galerii Izby Gmin 81-letnia Fawcett. Rok później zmarła” - informuje dziennik.

Ku pamięci aktywistki działa dziś Fawcett Society, które kontynuuje jej walkę o równość płci.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement