Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Law.pl: You can anonymously inform about a threat or a crime via the Internet

Law.pl: You can anonymously inform about a threat or a crime via the Internet
Od momentu uruchomienia komunikatora w 2016 r. zajrzało do niego blisko 2,5 mln użytkowników, zanotowano grubo ponad 8 mln odsłon i naniesiono na nią ponad 1,7 mln zagrożeń. (Fot. Getty Images)
The National Map of Safety Threats enables anonymous reporting of an offense or crime observed by a citizen. This year, there were as many as 10 thousand. reports of this type only in the Masovian police garrison. Most of them were confirmed.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Za pośrednictwem interaktywnego narzędzia można - bez podawania swoich danych - zgłosić m.in. akt wandalizmu, dzikie wysypisko, kłusownictwo, nielegalną wycinkę drzew czy picie alkoholu w miejscach publicznych. Kategorii jest aż 26 i co jakiś czas lista powiększa się o nowe.

"Nie chciałbym tego narzędzia przechwalić, ale krytykować nie mam za co. Mapa jest pomocna policjantom i społeczeństwu, bo wiadomo, co ludzi boli. A jej największą siłą sprawczą jest to, że jest anonimowa" – przekazał aspirant sztabowy Dawid Gierczyk, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kluczborku.

Tylko od początku wakacji mieszkańcy powiatu kluczborskiego za pomocą komunikatora KMZB zgłosili 86 przypadków zachowań, których nie akceptują. Około 45 proc. wszystkich zgłoszeń zostało potwierdzonych. I jak podkreśla policja, w zależności od sprawy podjęto dalsze jednorazowe, bądź długofalowe działania, aby wyeliminować problem.

Aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu przyznaje, że dzięki zgłoszeniom udaje się też likwidować konkretne przestępstwa i wykroczenia. Na przykład w ten sposób w jedynym z pustostanów policjanci zatrzymali dilera narkotyków, w innym osobę poszukiwaną listem gończym. Po wprowadzeniu zgłoszenia policja ma obowiązek zweryfikować zgłoszenie i podjąć działania prewencyjne.

Obsługa komunikatora jest prosta i intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę KMZB, po załadowaniu się strony wyświetli się mapa Polski. Dokładna, z numeracją budynków. Potem trzeba kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy.

Policjanci zachęcają, aby dodać krótki odpis, załączyć plik w postaci zdjęcia lub krótki film. "To duże ułatwienie dla nas. Często na tych zdjęciach widać numer rejestracyjny pojazdu, na filmach konkretne zachowania, to pozwala zaoszczędzić czas" - ocenia aspirant Dawid Gierczak.

Czytaj więcej:

Birmingham: Policja chce poznać tożsamość zmarłego mężczyzny. Mógł być Polakiem

Protesty Extinction Rebellion w Londynie kosztowały ponad 50 mln funtów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement