Menu

Krzyż na godle Polski? "Pracujemy nad zmianą"

Krzyż na godle Polski?
Orzeł biały w koronie... z krzyżem? (Fot. Thinkstock)
"Mniej więcej od roku trwają prace nad ustawą dotyczącą zmiany godła i flagi" - zapowiedział wicepremier Piotr Gliński w RMF FM. Według niego, chodzi głównie o dostosowanie obecnego graficznego zapisu symboli narodowych, by mogły być wykorzystywane przez nowe technologie.
Reklama

"To są spokojne, normalne prace, które są prowadzone w konsultacji ze znawcami" - zapewnił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak podkreślił, prace nad nowym prawem są głównie związane "w dużej mierze z nowymi technologiami". "Nie ma jednego wzorca na polskie godło narodowe" - ocenił Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że podobnie jest z kolorem flagi.

Polski wicepremier uspokaja, że chodzi jedynie o dostosowanie polskich symboli do nowych czasów. (Fot. Facebook/Piotr Gliński)

"Rzeczpospolita" informowała niedawno, że godło miałoby zostać zapisane w grafice wektorowej, co ułatwi jego powielanie technikami cyfrowymi i obróbkę drukarską. Obowiązującym wzorcem z ustawy jest godło autorstwa Andrzeja Heidricha namalowane pędzlem. Zdaniem grafika, w dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić.

Gliński pytany, czy planowane jest też przywrócenie krzyża, który zdobił koronę orła w godle II RP do 1927 r., stwierdził, że to "sensacja medialna".

"To jest też jakaś wrzutka, o której się mówi i nie wiem, jakie będą konkluzje. Nie ma decyzji, to są raczej sensacje medialne, że my chcemy coś przyspieszać, coś chcemy narzucać. To jest spokojna praca, przecież nikt nas nie pogania" - dodał wicepremier. 

 

  Komentarze


  • Pis
   20 marca 2017, 11:13

   Lapy precz od narodowego godla PISOWSKA patologio

  • Roki
   20 marca 2017, 13:10

   Ja bym zaproponował liść marychy.

  • Rw
   20 marca 2017, 13:53

   Komentarze na poziomie... czytaliscie w ogole tekst czy sam tytul? A moze czytali tylko nie ze zrozumieniem...

  • Pl
   20 marca 2017, 14:05

   Chyba nic i nikt w życiu mnie tak nie wk*rwił tak jak ta wiadomość

  • Lyp
   20 marca 2017, 15:12

   Zydolewactwo na Londynku sie uaktywnilo 100% wszyscy ochrzczeni ale zaden nie ma honoru I nie wystapi oficjalnie z KK

  • KAT
   20 marca 2017, 15:16

   I dlaczego się podniecacie? Przeczytajcie o początku do końca. Co Wam znowu nie pasuje? Zachowujecie sie jak potomkowie komunistów albo chłopcy unikający szkoły i wierzący nadal w wiadomości zapodane przez wrogów Polski, podkreślam WROGÓW Polski.

  • Gosc 080
   20 marca 2017, 19:17

   Polska tak bogata zeby tracic €€€ na rzeczy malo potrzebne ... ja chce zarabiac 2 tys € brutto w PL a nie takie glupoty

  • Drakus
   20 marca 2017, 21:41

   Tytuł nie jest łatwy, wielu czytelników skupiło się na słowie ZMIANY i nie zrozumiało tekstu. Jeżeli komuś coś nie pasuje to proponuję jeszcze raz przeczytać tekst i starać się myśleć, potem jeszcze raz aż do skutku. Dobrze jest pomyśleć przed napisaniem komentarza, sprawdzić czy na pewno wszystko się zgadza.

  • Jebać ismam
   21 marca 2017, 05:26

   To katolicki kraj a nie śmietnik angielski...

  • Sawa
   21 marca 2017, 06:50

   Popieram Drakusa. Czasami przydałby się przymusowy powrót do szkoły w celu nadrobienia zaległości w czytaniu ze zrozumieniem :-)

  • A
   21 marca 2017, 11:07

   Krzyż na Koronie jak najbardziej ! Myślicie, wielcy patrioci, że wszystkie te bitwy i wojny Wygraliśmy sami? Czytajcie o mentalności Polaków sprzed 100 lat. Czytajcie o historii z kilku źródeł. Wszyscy wielcy przywódcy wygrywali pod Sztandarami Matki Bożej Królowej Polski. Tacy wszyscy jesteście świadomi, że żal was czytać.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama