Menu

Krzyż na godle Polski? "Pracujemy nad zmianą"

Krzyż na godle Polski?
Orzeł biały w koronie... z krzyżem? (Fot. Thinkstock)
"Mniej więcej od roku trwają prace nad ustawą dotyczącą zmiany godła i flagi" - zapowiedział wicepremier Piotr Gliński w RMF FM. Według niego, chodzi głównie o dostosowanie obecnego graficznego zapisu symboli narodowych, by mogły być wykorzystywane przez nowe technologie.

"To są spokojne, normalne prace, które są prowadzone w konsultacji ze znawcami" - zapewnił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak podkreślił, prace nad nowym prawem są głównie związane "w dużej mierze z nowymi technologiami". "Nie ma jednego wzorca na polskie godło narodowe" - ocenił Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że podobnie jest z kolorem flagi.

Polski wicepremier uspokaja, że chodzi jedynie o dostosowanie polskich symboli do nowych czasów. (Fot. Facebook/Piotr Gliński)

"Rzeczpospolita" informowała niedawno, że godło miałoby zostać zapisane w grafice wektorowej, co ułatwi jego powielanie technikami cyfrowymi i obróbkę drukarską. Obowiązującym wzorcem z ustawy jest godło autorstwa Andrzeja Heidricha namalowane pędzlem. Zdaniem grafika, w dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić.

Gliński pytany, czy planowane jest też przywrócenie krzyża, który zdobił koronę orła w godle II RP do 1927 r., stwierdził, że to "sensacja medialna".

"To jest też jakaś wrzutka, o której się mówi i nie wiem, jakie będą konkluzje. Nie ma decyzji, to są raczej sensacje medialne, że my chcemy coś przyspieszać, coś chcemy narzucać. To jest spokojna praca, przecież nikt nas nie pogania" - dodał wicepremier. 

 

Komentarze


 • Pis
  20 marca, 11:13

  Lapy precz od narodowego godla PISOWSKA patologio

 • Roki
  20 marca, 13:10

  Ja bym zaproponował liść marychy.

 • Rw
  20 marca, 13:53

  Komentarze na poziomie... czytaliscie w ogole tekst czy sam tytul? A moze czytali tylko nie ze zrozumieniem...

 • Pl
  20 marca, 14:05

  Chyba nic i nikt w życiu mnie tak nie wk*rwił tak jak ta wiadomość

 • Lyp
  20 marca, 15:12

  Zydolewactwo na Londynku sie uaktywnilo 100% wszyscy ochrzczeni ale zaden nie ma honoru I nie wystapi oficjalnie z KK

 • KAT
  20 marca, 15:16

  I dlaczego się podniecacie? Przeczytajcie o początku do końca. Co Wam znowu nie pasuje? Zachowujecie sie jak potomkowie komunistów albo chłopcy unikający szkoły i wierzący nadal w wiadomości zapodane przez wrogów Polski, podkreślam WROGÓW Polski.

 • Gosc 080
  20 marca, 19:17

  Polska tak bogata zeby tracic €€€ na rzeczy malo potrzebne ... ja chce zarabiac 2 tys € brutto w PL a nie takie glupoty

 • Drakus
  20 marca, 21:41

  Tytuł nie jest łatwy, wielu czytelników skupiło się na słowie ZMIANY i nie zrozumiało tekstu. Jeżeli komuś coś nie pasuje to proponuję jeszcze raz przeczytać tekst i starać się myśleć, potem jeszcze raz aż do skutku. Dobrze jest pomyśleć przed napisaniem komentarza, sprawdzić czy na pewno wszystko się zgadza.

 • Jebać ismam
  21 marca, 05:26

  To katolicki kraj a nie śmietnik angielski...

 • Sawa
  21 marca, 06:50

  Popieram Drakusa. Czasami przydałby się przymusowy powrót do szkoły w celu nadrobienia zaległości w czytaniu ze zrozumieniem :-)

 • A
  21 marca, 11:07

  Krzyż na Koronie jak najbardziej ! Myślicie, wielcy patrioci, że wszystkie te bitwy i wojny Wygraliśmy sami? Czytajcie o mentalności Polaków sprzed 100 lat. Czytajcie o historii z kilku źródeł. Wszyscy wielcy przywódcy wygrywali pod Sztandarami Matki Bożej Królowej Polski. Tacy wszyscy jesteście świadomi, że żal was czytać.

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2017
GBP 4.887 złEUR 4.236 złUSD 3.926 złCHF 3.954 zł

Sport


Reklama