Menu

Królowa dała zielone światło Brexitowi i upoważniła rząd do rozpoczęcia negocjacji

Królowa dała zielone światło Brexitowi i upoważniła rząd do rozpoczęcia negocjacji
Elżbieta II podpisała ustawę upoważniającą rząd do Brexitu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska królowa Elżbieta II podpisała dziś ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - poinformował spiker parlamentu John Bercow. Rząd planuje uruchomić proces Brexitu w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Reklama

W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu. Stało się to po odrzuceniu przez Izbę Gmin zgłoszonych przez Izbę Lordów poprawek gwarantujących prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii, i dających posłom prawo weta wobec warunków Brexitu.

Kwestia przyszłości imigrantów zostanie jednak poruszona jako pierwszy temat, gdy rozpoczną się negocjacje pomiędzy rządem w Londynie a Unią Europejską. Obie strony podkreślają, że zależy im na szybkim osiągnięciu porozumienia w tej sprawie.

Wejście w życie ustawy otwiera przed premier May drogę do formalnego rozpoczęcia Brexitu i dwuletnich negocjacji w tej sprawie.

Projekt ustawy został złożony w parlamencie pod koniec stycznia w ramach tzw. przyspieszonej procedury. Dokument składa się z zaledwie dwóch krótkich artykułów, wyrażających zgodę parlamentu na to, aby May złożyła oficjalne zawiadomienie (notyfikację) o zamiarze wyjścia z Unii Europejskiej zgodnie z Art. 50. Traktatu Lizbońskiego.

Trwający półtora miesiąca proces ustawodawczy został zainicjowany w wyniku podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (High Court) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.

 

  Komentarze


  • Jaxa76
   16 marca 2017, 16:20

   I w ten sposób królowa Elżbieta II przejdzie do historii tego kraju,jako władczyni,która zaczęła władać imperium a skończy żywot jako władczyni maleńkiego państwa Anglii...

  • Robi
   16 marca 2017, 17:00

   Anglia sie juz w niedlugim czasie sama wykrwawi juz brakuje ludzi do pracy w wielu sectorach .

  • Rav
   16 marca 2017, 17:47

   Arbeit macht Frei /wzywam wszystkich ktòrzy oddali życie za Angliè na frontach ww2 "sława poległym"!!!

  • Czytelnik
   16 marca 2017, 17:52

   Odezwali sie specjaliści ,Spakowani ?

  • Czytelnik
   16 marca 2017, 19:19

   Zielone swiatlo do pakowania sie juz jest, niektorzy jednak czekaja chyba na specjalne zaproszenie. Przyjdzie przedzej niz sie spodziewaja.

  • AntyPatolCzytelnik
   16 marca 2017, 20:20

   A czytelnik patol nadal swoje heh Po ile te torby kraciaste na twoim bazarku? Patolu buheheee

  • Milek
   16 marca 2017, 21:28

   Czytelnik masz racje. Wielu mysli, ze powinno sie ich traktowac jak wybawicieli UK, bo tylko dzieki nim kreci sie gospodarka tego kraju. Zawsze ta sama gadka. Siedzicie tu dla pieniedzy i niczego nie robicie z mysla o Anglikach, tylko z mysla o sobie. Gospodarze powiedzieli jednak: "koniec". Nie jestesmy juz mile widziani, wiec pakujta sie ludziska i wracajta do domciu. Wiosna idzie, dobra pora roku na zmiany, zwlaszcza zmiane klimatu.

  • Czytelnik
   16 marca 2017, 22:28

   Zielone swiatlo, wszystkich low-skilled workers i beneficiarzy odeslac do krajow pochodzenia. zostawic tych ktorzymaja 40k+ prace,studentow etc. niech pomoga nam robic UK potega ponownie!

  • Zzzzzzz
   16 marca 2017, 23:32

   Do Jaxa 76 : Amen XD

  • Emik
   17 marca 2017, 01:00

   Sami specjalisci od ekonomii, przewidywacze przyszlosci i zbawcy Wielkiej Brytanii? Tak, Londynek moze sie pochwalic nie byle jakim gronem czytelnikow i komentatorow. Juz dzis wykorzystaj wolna reke, w ktorej nie trzymasz Okocim mocnego i walnij komentarz, ktory powali reszte glupszego polactwa buractwa na kolana. Nie przejmuj sie brakiem szkoly! Dla pokazania twojej wspanialosci wystarczy fakt ze po prostu jestes :) Brytyjski Rzad juz sie przejal tymi opiniami. PS.5 lat kwalifikacji do rezydentury to nie to samo co 5 lat pobytu.

  • Czytelnik
   17 marca 2017, 08:25

   Czytenik uwazaj zeby cie nie zabili za to ze zabrales dobrze platna prace anglikowi british british.bo sadze ze juz czekaja za twoimi plecami jak twoi bracia wyjada zeby cie dobic albo wrobic fake penalties fake insurance...czekaj na przeznaczenie...anglicy t o oszusci finansowi sami lamia prawo. Czekaj jak przyjdzie ci do domu sterta dokumentow ze jestes winny i masz im placic pieniadze nawet nie bedziesz wiedzial czego to dotyczy.Oni nawet nie wiedza co prawo to jest przypuszczam. Brytyjczycy to the most unlawful country. Klamcy i szuje.czekaj na przeznaczenie .nie zapomni ze oni unikaja

  • Słomion jacek
   18 marca 2017, 14:42

   Ona nic nie kuma co każa to podpisze. Podcierać ja trzeba!

  • TBHP
   18 marca 2017, 23:42

   Jay France na pewno wszystko w porządku? Co ty jarasz ? Martwie sie

  • Ewelina
   19 marca 2017, 16:15

   Widzę tutaj kometujacych stado baranów i debili! Jacy spakowani? Juz wszystkich wyrzucają ... weźcie się puknijcie w leb i to porządnie ona dopiero zezwoliła na podjęcie negocjacji. To nie będzie takie proste.szkoda mi was baranki bi wypisujecie takie bzdury ze mnie boli głowa

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 22.03.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.226 złUSD 3.426 złCHF 3.613 zł

  Sport


  Reklama