Menu

Królowa dała zielone światło Brexitowi i upoważniła rząd do rozpoczęcia negocjacji

Królowa dała zielone światło Brexitowi i upoważniła rząd do rozpoczęcia negocjacji
Elżbieta II podpisała ustawę upoważniającą rząd do Brexitu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska królowa Elżbieta II podpisała dziś ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - poinformował spiker parlamentu John Bercow. Rząd planuje uruchomić proces Brexitu w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu. Stało się to po odrzuceniu przez Izbę Gmin zgłoszonych przez Izbę Lordów poprawek gwarantujących prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii, i dających posłom prawo weta wobec warunków Brexitu.

Kwestia przyszłości imigrantów zostanie jednak poruszona jako pierwszy temat, gdy rozpoczną się negocjacje pomiędzy rządem w Londynie a Unią Europejską. Obie strony podkreślają, że zależy im na szybkim osiągnięciu porozumienia w tej sprawie.

Wejście w życie ustawy otwiera przed premier May drogę do formalnego rozpoczęcia Brexitu i dwuletnich negocjacji w tej sprawie.

Projekt ustawy został złożony w parlamencie pod koniec stycznia w ramach tzw. przyspieszonej procedury. Dokument składa się z zaledwie dwóch krótkich artykułów, wyrażających zgodę parlamentu na to, aby May złożyła oficjalne zawiadomienie (notyfikację) o zamiarze wyjścia z Unii Europejskiej zgodnie z Art. 50. Traktatu Lizbońskiego.

Trwający półtora miesiąca proces ustawodawczy został zainicjowany w wyniku podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (High Court) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.

 

Komentarze


 • Jaxa76
  16 marca, 16:20

  I w ten sposób królowa Elżbieta II przejdzie do historii tego kraju,jako władczyni,która zaczęła władać imperium a skończy żywot jako władczyni maleńkiego państwa Anglii...

 • Robi
  16 marca, 17:00

  Anglia sie juz w niedlugim czasie sama wykrwawi juz brakuje ludzi do pracy w wielu sectorach .

 • Rav
  16 marca, 17:47

  Arbeit macht Frei /wzywam wszystkich ktòrzy oddali życie za Angliè na frontach ww2 "sława poległym"!!!

 • Czytelnik
  16 marca, 17:52

  Odezwali sie specjaliści ,Spakowani ?

 • Czytelnik
  16 marca, 19:19

  Zielone swiatlo do pakowania sie juz jest, niektorzy jednak czekaja chyba na specjalne zaproszenie. Przyjdzie przedzej niz sie spodziewaja.

 • AntyPatolCzytelnik
  16 marca, 20:20

  A czytelnik patol nadal swoje heh Po ile te torby kraciaste na twoim bazarku? Patolu buheheee

 • Milek
  16 marca, 21:28

  Czytelnik masz racje. Wielu mysli, ze powinno sie ich traktowac jak wybawicieli UK, bo tylko dzieki nim kreci sie gospodarka tego kraju. Zawsze ta sama gadka. Siedzicie tu dla pieniedzy i niczego nie robicie z mysla o Anglikach, tylko z mysla o sobie. Gospodarze powiedzieli jednak: "koniec". Nie jestesmy juz mile widziani, wiec pakujta sie ludziska i wracajta do domciu. Wiosna idzie, dobra pora roku na zmiany, zwlaszcza zmiane klimatu.

 • Korektor
  16 marca, 21:48

  Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

 • Czytelnik
  16 marca, 22:28

  Zielone swiatlo, wszystkich low-skilled workers i beneficiarzy odeslac do krajow pochodzenia. zostawic tych ktorzymaja 40k+ prace,studentow etc. niech pomoga nam robic UK potega ponownie!

 • Zzzzzzz
  16 marca, 23:32

  Do Jaxa 76 : Amen XD

 • Emik
  17 marca, 01:00

  Sami specjalisci od ekonomii, przewidywacze przyszlosci i zbawcy Wielkiej Brytanii? Tak, Londynek moze sie pochwalic nie byle jakim gronem czytelnikow i komentatorow. Juz dzis wykorzystaj wolna reke, w ktorej nie trzymasz Okocim mocnego i walnij komentarz, ktory powali reszte glupszego polactwa buractwa na kolana. Nie przejmuj sie brakiem szkoly! Dla pokazania twojej wspanialosci wystarczy fakt ze po prostu jestes :) Brytyjski Rzad juz sie przejal tymi opiniami. PS.5 lat kwalifikacji do rezydentury to nie to samo co 5 lat pobytu.

 • Czytelnik
  17 marca, 08:25

  Czytenik uwazaj zeby cie nie zabili za to ze zabrales dobrze platna prace anglikowi british british.bo sadze ze juz czekaja za twoimi plecami jak twoi bracia wyjada zeby cie dobic albo wrobic fake penalties fake insurance...czekaj na przeznaczenie...anglicy t o oszusci finansowi sami lamia prawo. Czekaj jak przyjdzie ci do domu sterta dokumentow ze jestes winny i masz im placic pieniadze nawet nie bedziesz wiedzial czego to dotyczy.Oni nawet nie wiedza co prawo to jest przypuszczam. Brytyjczycy to the most unlawful country. Klamcy i szuje.czekaj na przeznaczenie .nie zapomni ze oni unikaja

 • Korektor
  17 marca, 09:34

  Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

 • Słomion jacek
  18 marca, 14:42

  Ona nic nie kuma co każa to podpisze. Podcierać ja trzeba!

 • TBHP
  18 marca, 23:42

  Jay France na pewno wszystko w porządku? Co ty jarasz ? Martwie sie

 • Ewelina
  19 marca, 16:15

  Widzę tutaj kometujacych stado baranów i debili! Jacy spakowani? Juz wszystkich wyrzucają ... weźcie się puknijcie w leb i to porządnie ona dopiero zezwoliła na podjęcie negocjacji. To nie będzie takie proste.szkoda mi was baranki bi wypisujecie takie bzdury ze mnie boli głowa

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.03.2017
GBP 4.952 złEUR 4.285 złUSD 3.973 złCHF 4.000 zł

Sport


Reklama