Menu

Kosmiczny biznes zainspirował Polaków

Kosmiczny biznes zainspirował Polaków
Polacy czerpią garściami z przynależności do Europejskiej Agencji Kosmicznej. (Fot. Getty Images)
Polskie firmy dobrze wykorzystały członkostwo w ESA. Zaczynają też zdobywać kontrakty poza Europą - doniósł "Puls Biznesu" we wczorajszym wydaniu.
Reklama

W 2012 r., gdy Polska przystępowała do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency - ESA), liczba krajowych podmiotów zarejestrowanych na jej portalu przetargowym (EMITS) wynosiła niewiele ponad 50. Do 2017 r. wzrosła do ponad 300 - informuje gazeta.

"Składka wpłacana przez Polskę do ESA wraca do kraju w formie kontraktów dla lokalnych firm. A zeszłoroczna decyzja rządu o nieznacznym jej zwiększeniu daje nieco więcej przestrzeni na rozwój. Polski przemysł kosmiczny dobrze wykorzystał pięć lat członkostwa w ESA. Aby jednak zagwarantować utrzymanie tempa wzrostu, potrzebne są odważniejsze decyzje o zwiększeniu inwestycji w sektor kosmiczny poprzez znaczące podniesienie składki na tzw. programy opcjonalne w ESA oraz uruchomienie programu krajowego" - twierdzi Aleksander Bukała, dyrektor generalny firmy Sener Polska.

Wprawdzie aktywność Polski, w porównaniu z innymi państwami Europy, nie jest zbyt duża, jednak krajowe firmy zaczynają głośno opowiadać o projektach, w które są zaangażowane.

Na przykład firma Astri Polska pochwaliła się niedawno przystąpieniem do budowy urządzeń dla programu NeoSat, którego celem jest stworzenie europejskich platform telekomunikacyjnych. Ich rozwiązania zostaną użyte przez Airbus Defence and Space w testach systemów elektronicznych satelitów.

 

  Komentarze


  • Rufio
   31 sierpnia 2017, 10:57

   Internet szybszy od błysku

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama