Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Korea Północna rozważa plany zaatakowania wyspy Guam

Korea Północna rozważa plany zaatakowania wyspy Guam
Czy Korea Północna zaatakuje amerykańską wyspę na Pacyfiku? (Fot. Getty Images)
Korea Płn. 'starannie analizuje' plany dokonania ataku rakietowego na będącą terytorium amerykańskim wyspę Guam na Pacyfiku- poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Według agencji atak zależy od decyzji przywódcy Kim Dzong Una.
Reklama
Reklama

KCNA cytuje wypowiedź rzecznika dowództwa armii północnokoreańskiej, który poinformował, że "siły strategiczne starannie analizują plan operacyjny wzniecenia ognia w rejonach wokół Guam za pomocą rakiety balistycznej średniego i dalekiego zasięgu Hwasong-12".

Rzecznik dodał, że celem ataku miałoby być "powstrzymanie największych baz wojskowych USA na Guam, w tym bazy lotniczej Anderson". Plan ataku ma być wkrótce przedstawiony naczelnemu dowództwo armii.

Rzecznik nie podał żadnej daty, ale podkreślił, że "plan może być zrealizowany w każdym momencie, po podjęciu decyzji przez naczelnego dowódcę Kim Dzong Una".

Analitycy podkreślają że oświadczenia te KCNA opublikowała w zaledwie kilka godzin po tym jak prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, to spotka ją "ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział".

"Potencjalny atak rakietowy na należącą do USA wyspę Guam, o którym mówi Korea Północna, nie stanowi realnego zagrożenia, a wyspa jest przygotowana na wszelką ewentualność, by bronić swych mieszkańców" - oświadczył dziś gubernator Guamu Eddie Calvo.

"Guam to amerykańska ziemia. Nie jesteśmy tylko instalacją militarną" - dodał Calvo w zamieszczonym w internecie przesłaniu. Zwrócił uwagę, że skontaktował się z Białym Domem, a ministerstwa obrony i bezpieczeństwa narodowego poinformowały go, że nie nastąpiła zmiana w poziomie zagrożenia.

„Washington Post” poinformował dziś z kolei, że Korea Północna opracowała już zminiaturyzowaną broń nuklearną – głowicę, którą mogą przenosić międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM). Dziennik powołał się na tajny raport amerykańskiej agencji wywiadu wojskowego DIA.

Agencja Associated Press zwróciła uwagę,, że mimo regularnie powtarzanych przez Koreę Północną gróźb zaatakowania Guamu (odległego o 3400 kilometrów od Półwyspu Koreańskiego), jest wysoce nieprawdopodobne, by Pjongjang zdecydował się na zaatakowanie obywateli USA, bowiem konsekwencją byłaby "anihilacja" północnokoreańskiego przywództwa. Nie jest też jasne na ile niezawodne byłyby północnokoreańskie pociski rakietowe średniego zasięgu, gdyby użyto ich do zaatakowania odległych celów.

Kilka dni temu Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nakładającą nowe sankcje na Koreę Płn. w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), z których najnowsza odbyła się 28 lipca. Dzień później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un poinformował, że „całe terytorium USA jest w naszym zasięgu”.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama