Menu

Komisja Europejska grozi Polsce, jeśli ta nie przyjmie uchodźców

Komisja Europejska grozi Polsce, jeśli ta nie przyjmie uchodźców
Polska należy do jednego z trzech krajów, które konsekwentnie odmawiają przyjęcia uchodźców z Syrii. (Fot. Thinkstock)
Komisja Europejska zagroziła dziś rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. KE przypomniała, że te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby.
Reklama

"Mimo że większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. Stanowi to naruszenie ich zobowiązań prawnych, zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności" - podała Komisja Europejska.

Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos przekazał na konferencji prasowej, że wezwał Polskę i Węgry, "które nie relokowały ani jednej osoby, żeby natychmiast rozpoczęły te działania". "Po skontaktowaniu się austriackim ministrem spraw wewnętrznych z zadowoleniem przyjąłem oświadczenie, że Austria rozpocznie relokować (uchodźców) z Włoch" - dodał.

Komisja wezwała Węgry, Polskę i Austrię do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji. Awramopulos zagroził, że jeśli kraje te nie rozpoczną jej do czerwca, "Komisja Europejska nie zawaha się użyć swoich prerogatyw wynikających z traktatów i rozpocząć procedury o naruszenie prawa UE".

Polski dyplomata w Brukseli przekazał, że Polska w dalszym ciągu konsekwentnie sprzeciwia się systemowi obowiązkowej relokacji uchodźców, bo uważa, że mechanizm ten jest nieefektywnym narzędziem radzenia sobie z problemem migracji.

KE podała również, że część państw członkowskich powinna zwiększyć swoje miesięczne zobowiązania. Według Komisji Hiszpania, Belgia i Chorwacja powinny to zrobić w odniesieniu do Włoch i Grecji; Niemcy, Rumunia i Słowacja w odniesieniu do Grecji, a Francja w odniesieniu do Włoch.

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji. Termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.

 

  Komentarze


  • Ania
   18 maja 2017, 06:29

   https://reporters.pl/7363/mapa-imigranckich-zbrodni-co-czujesz-kiedy-na-to-patrzysz/amp/

  • Czytelnik
   18 maja 2017, 06:33

   Do Polski nawet uchodźca nie chce taki kraj i tacy ludzie . Jak Brytyjczycy zagłosowali za ograniczeniem tez Polaków to wielkie zdziwienie co ?

  • Misz
   18 maja 2017, 06:58

   widzisz a niegzmisz jakie zobowiazania merkel ich chciala to niech ich wezmie do niemiec polacy ich nie chca oni nienawidza bialych i tyl;ko zeruja na systemie socialnym a jak cos powiesz to jestes rasista i nie mam to jak byc niewolnikiem w europie teraz to biali pracowac musza za nasze podatki dobrze zyje sie multi kulti a bialych do worka dzieki Polska za postawe

  • Tuyed
   18 maja 2017, 07:21

   proponuje w tej sprawie .. poltex !! Olac unie ..

  • Ok.
   18 maja 2017, 08:24

   BRAWO!!! ! POLSKA.

  • Tak
   18 maja 2017, 11:37

   Poniewaz EU proboje ingerowac w prawo polski,i grozi "wolnemu" panstwu ktorym jest Polska.Proponuje natychmiastowe opuszczenie EU.ustawienie wojsk na granicy z EU i olac EU kompletnie-i co zrobia?-wpadna z czolgami do Polski?

  • Polexit now!
   18 maja 2017, 11:40

   Natychmiast przywrocic granice,ustawic wojsko na granicy PL-EU.Podniesc cla,deportowac wszystkich nie obywateli PL.Olaca unie!

  • Brawo
   18 maja 2017, 13:39

   Może by tak pani merkel przestała brać za to pieniądze i przyznała się do zmowy z krajami arabskim?widać gołym okiem ze chcą przejąć Europe i niestety same ślepe dziady godzą się na to..

  • Alein
   18 maja 2017, 13:49

   "...sprawiedliwego podziału odpowiedzialności." tylko za co i kto decyduje co będzie sprawiedliwe?
   Jak Ukraińcy szturmem biorą naszą gospodarkę, bo zostali NAJECHANI PRZEZ ROSJĘ, to "cicho, to się nie liczy, nie ma tematu- z silnymi nie zadzieramy". NIE MA TAKIEGO PROBLEMU. Unijny relatywizm pojęć.

  • THC
   18 maja 2017, 14:48

   Czytelnik podziękuj za to swojemu tuskowi i schetynie , ty do Białego Orła nie nalezysz udowodniłeś to w innym temacie ubliżając Polakom . Żadnego zdziwienia nie było i nie ma nikt nie głosował przeciwko Polakom ty chory głupku . Biały Europejczyk to dla ciebie uchodźca to kim ty jesteś? PASOŻYTEM trolującym na forach

  • Goral
   18 maja 2017, 23:11

   Czytelnik ROSYJSKI WSIOK Z KAUKAZU CHWALI TERAZ TYLKO SWE TORBY, W LATCH 90 TYCH W RAZ ZE SWYMI KAMRATAMI ZALALI POLSKE TORBAMI PELNYMI ZLOMU Z ZSRR I RUSKIM SPYROLEM (METANOLEM) TO NAS KOCHAL , TERAZ BIEZE BENEFITY , GONI PUSTE TORBY BO PELNE SA ZBYT CIEZKIE TO LIZE TYLKI ANGOLA. BIZNESSMENN W SANDALACH

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama