Menu

Komisja Europejska: "Widzimy niepokojące trendy w Polsce i na Węgrzech"

Komisja Europejska:
Komisja Europejska niepokoi się sytuacją polityczną w Polsce i na Węgrzech. (Fot. Getty Images)
KE dostrzega bardzo niepokojące trendy w Polsce i na Węgrzech - oświadczyła w Brukseli unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova, wskazując, że wolne wybory w obu krajach nie są jedyną gwarancją liberalnego porządku w nich.
Reklama

Komisarz wypowiadała się przy okazji prezentacji tegorocznej unijnej tablicy wyników wymiaru sprawiedliwości, która umożliwia porównanie jakości, niezależności i skuteczności systemów wymiaru sprawiedliwości państw UE.

Jourova poinformowała, że KE przygląda się w Polsce, nie tylko sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale też reformie Krajowej Rady Sądownictwa i innym zmianom w systemie sprawiedliwości w Polsce.

"Analizujemy sytuację. Jestem zadowolona, że KE będzie wnioskowała - mam nadzieję, że wkrótce - do państw członkowskich o ich opinię" - oświadczyła. Jej zdaniem, dyskusja państw członkowskich UE na temat sytuacji Polski, w kontekście prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności, powinna się odbyć w tym półroczu.

"Jestem przekonana, że państwa członkowskie jako klub krajów powinny powiedzieć, iż to, co dzieje się w Polsce, jest możliwe do oceny w ramach procedury praworządności. Sądzę, że powinno odbyć to tak szybko, jak tylko możliwe. Mówimy o tym, żeby dyskusja na temat Polski odbyła się w tym półroczu" - oceniła Jourova.

Jak podkreśliła, KE będzie występować do państw unijnych o ich opinię w tej sprawie. Nie oznacza to jednak wystąpienia poprzez KE o uruchomienie wobec Polski procedury opisanej w art. 7 unijnego traktatu. Pozwala on na nałożenie w ostateczności sankcji na kraj naruszający zasady demokracji i rządów prawa. Do podjęcia takiej decyzji jest potrzebna jednomyślność przywódców państw UE.

Komisarz poinformowała także, że polskie władze nie przekazały KE odpowiednich danych do sporządzenia tegorocznego rankingu wyników wymiaru sprawiedliwości. "Jakość rankingu zależy od danych, tego, czy je otrzymujemy od państw członkowskich. (...) Przykro mi, że nie otrzymaliśmy wystarczających danych z Polski" - podkreśliła komisarz. "Poproszę moich partnerów w Polsce o lepszą współpracę w przyszłym roku" - dodała Jourova.

Nieprzekazanie danych przez Warszawę nie jest przypadkowe. Jak przekazała rzeczniczka stałego przedstawicielstwa RP przy UE Martyna Bildziukiewicz, kompetencje KE w zakresie wymiaru sprawiedliwości są ograniczone. 

Jourova przyznała, że nie wierzy, iż jakiekolwiek kroki administracyjne, czy procedury Komisji, mogą wiele pomóc, czy to w Polsce, czy na Węgrzech, gdzie odbywają się protesty przeciwko ustawie wymierzonej w niezależny od władz Uniwersytet Środkowoeuropejski. Jej zdaniem, w obu przypadkach potrzeba zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego.

"Oczywiście przyglądamy się Polsce i Węgrom jako krajom, gdzie funkcjonują rządy wyłonione w wyniku wolnych wyborów. (Politolog i komentator - przyp.red.) Fareed Zakaria napisał, że czasami wskutek wolnych wyborów są wyłaniane nieliberalne reżimy. Zakaria kontynuował, że dla niego wolne wybory nie są jedyną gwarancją liberalnego porządku w kraju. Napisał, że to niezależność sędziów za to odpowiada. Z tego powodu podkreślam, jak ważny jest niezależny wymiar sprawiedliwości w krajach członkowskich" - dodała komisarz.

 

  Komentarze


  • Lujek
   11 kwietnia 2017, 07:13

   a teraz prosze zadac sobie tru I poszukac kto to jest I za co siedziala w pace, Vera Jourova hahahahhaahaha

  • Robi
   11 kwietnia 2017, 10:15

   To kraje unijne powiny pociagnac do odpowiedzialnosci Brussels I pija nego Junkera za wprowadzanie terorystow do UE i niszczenie demokracja zastraszanie Europy Islamistami.

  • Mc Thomas
   11 kwietnia 2017, 11:09

   "....wolne wybory w obu krajach nie są jedyną gwarancją liberalnego porządku w nich"- bardzo mocne słowa.
   A kto powiedział, że Polacy chcą liberalnego porządku u siebie?

   Logika Unii Europejskiej jest taka, że demokracja jest tylko jedna, słuszna - liberalna.
   No to teraz już wiecie co wiedzą o demokracji unijni urzędnicy. Absolutnie nic.

   Tego unijnego pieprzenia (przepraszam za brzydkie słowo) po prost nie da się czytać.

  • THC
   11 kwietnia 2017, 14:34

   Kaczor sie nie podporzadkuje. Dyktatura pelna geba polaczona z fanatycznym kultem religijnym i oddaniem spraw w rece episkopatu Polskiego. Tyle zostalo z RP. Teraz trzeba by bylo zmienic oficjalnie nazwe panstwa na KRP. Katolicka Rzeczpospolita Polska.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama