Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Komisja Europejska: Kontrole na granicach będą zaostrzone

Komisja Europejska: Kontrole na granicach będą zaostrzone
"Trzeba poprawić kontrole na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej" - stwierdziła Komisja Europejska. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska przyjęła wczoraj zmiany w systemie informacyjnym Schengen (SIS), które mają ułatwić władzom krajów UE zatrzymywanie na unijnych granicach zewnętrznych dżihadystów mających europejskie paszporty.
Reklama
Reklama

SIS to baza danych, która pozwala na sprawdzenie, czy osoby przekraczające granice strefy Schengen nie są poszukiwane czy też objęte zakazem wjazdu. Zmiany w tym systemie to część unijnych planów dotyczących wzmocnienia walki z terroryzmem. Impulsem do tych działań były niedawne zamachy w Paryżu, w których zginęło 17 osób.

Jak poinformowała KE, straż graniczna, służby i organy ścigania krajów należących do strefy Schengen będą mogły szybciej i skuteczniej wymieniać się informacjami na temat podejrzanych o terroryzm. Niektóre kraje UE zapowiedziały już, że będą anulować paszporty i inne dokumenty podróży należące do osób podejrzanych o terroryzm. Dzięki zmianom w SIS paszporty takich osób będą mogły być zatrzymywane w trakcie kontroli na granicach zewnętrznych UE.

To ułatwi np. powstrzymanie domniemanych dżihadystów z UE przed przyłączaniem się do oddziałów Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku czy dołączaniem do terrorystycznych obozów szkoleniowych. Łatwiej też będzie zatrzymać dżihadystów powracających do UE, gdzie mogliby planować zamachy.

Po zamachach w Paryżu Komisja Europejska zapowiedziała przygotowanie nowej strategii bezpieczeństwa wewnętrznego UE. Jak poinformował w Parlamencie Europejskim komisarz do spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos, w pierwszej kolejności należy wykorzystać już istniejące rozwiązania instytucjonalne i prawne, np. poprawić współpracę organów ścigania w państwach UE, wspierać walkę z radykalizacją oraz poprawić zwalczanie i wymianę informacji związanych z handlem bronią i przestępczością zorganizowaną, w tym także z pozbawianiem grup terrorystycznych źródeł finansowania. "Trzeba też lepiej wykorzystać system informacyjny Schengen (SIS) i poprawić kontrole na granicach zewnętrznych" - dodał komisarz.

Walka z terroryzmem była tematem wczorajszego nieformalnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Rydze. Kwestią tą zajmą się także przywódcy unijni na szczycie zaplanowanym na 12 lutego.

W spotkaniu w stolicy Łotwy uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk. Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, ministrowie uzgodnili najważniejsze elementy wspólnego stanowiska dot. zwalczania terroryzmu, w tym w szczególności zjawiska tzw. zagranicznych bojowników i radykalizacji.

"Większość ministrów podkreśliła konieczność skuteczniejszego wykorzystania istniejących instrumentów legislacyjnych i praktycznych w zwalczaniu tych zjawisk" - poinformowała Woźniak. Jak zaznaczyła, zgodzili się oni ponadto, że powinna zostać wzmocniona współpraca i wymiana informacji pomiędzy agencjami UE.

Za priorytet ministrowie spraw wewnętrznych państw unijnych uznali też zwalczanie nielegalnego obrotu bronią palną. Ministrowie zaapelowali też do Parlamentu Europejskiego o rozpoczęcie negocjacji nad utworzeniem bazy danych o podróżnych (tzw. PNR), przy zachowaniu wysokich standardów ochrony danych osobowych.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama