Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The European Commission warns of a new wave of refugees from fighting Afghanistan

The European Commission warns of a new wave of refugees from fighting Afghanistan
Mieszkańcy Afganistanu rozpaczliwie zostawiają swoje domy i uciekają z ogarniętych działaniami wojennymi prowincji. Na zdj. jeden z obozów uchodźców w Kabulu. (Fot. Getty Images)
The conflict in Afghanistan is threatening the emergence of a new wave of refugees from that country who will seek shelter, among others in European Union countries - warned yesterday a high-ranking representative of the European Commission, quoted by the AFP agency.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według niego, wkrótce około pół miliona mieszkańców Afganistanu będzie próbować uciec ze swojego kraju. "Stoimy w obliczu humanitarnej tragedii, ale daleko nam do kryzysu migracyjnego" – podkreślił unijny urzędnik.

"Na razie nieregularne wjazdy obywateli afgańskich do UE są na bardzo niskim poziomie, około 4 000 od początku roku, o 25 proc. mniej niż w 2020 r. w tym samym okresie, a większość powrotów jest dobrowolna" - wyjaśnił.

Podkreślił jednak, że pomoc będzie konieczna dla Iranu i Pakistanu w obliczu spodziewanego napływu migrantów. Według Brukseli, Iran gości 3 mln Afgańczyków i pozostawia otwarte granice, natomiast Pakistan, który jest już domem dla 3,5 mln Afgańczyków, zablokował swoje granice, wymagając pakistańskiego paszportu i wizy na wjazd.

"UE współpracuje z ONZ, aby sprostać wymaganiom związanym z wysiedleniem pół miliona Afgańczyków. Musimy stworzyć warunki do przyjmowania uchodźców, jeśli kryzys będzie trwał" - zaznaczył przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Jak pisze agencja Reuters, wiele państw członkowskich UE jest zaniepokojonych, że wydarzenia w Afganistanie mogą wywołać powtórkę z europejskiego kryzysu migracyjnego z lat 2015/16, kiedy chaotyczny napływ ponad miliona osób z Bliskiego Wschodu nadwerężył systemy bezpieczeństwa i opieki społecznej oraz podsycił poparcie dla grup skrajnie prawicowych.

Wczoraj agencje poinformowały, że rządy sześciu krajów Unii Europejskiej wysłały pismo do Komisji Europejskiej, apelując o utrzymanie porozumienia z tym krajem w sprawie deportacji Afgańczyków, którym odmówiono azylu.

List z 5 sierpnia podpisany został przez ministrów spraw wewnętrznych i ds. imigracji Austrii, Belgii, Danii, Grecji, Holandii i Niemiec.

"Wstrzymanie powrotów (deportowanych obywateli afgańskich) wysyła zły sygnał i prawdopodobnie zmotywuje jeszcze więcej obywateli afgańskich do opuszczenia kraju i udania się do UE" – piszą ministrowie podkreślając, że "Afganistan nadal będzie głównym źródłem nielegalnej migracji".

Afgańscy talibowie zajęli już siedem z 34 stolic prowincji. Według wysokiego rangą urzędnika UE, którego cytowała agencja Reuters, siły talibów kontrolują obecnie 65 proc. terytorium Afganistanu, grożą przejęciem kolejnych stolic prowincji i usiłują pozbawić stołeczny Kabul tradycyjnego wsparcia ze strony sił afgańskich na północy kraju. 

Czytaj więcej:

Biały Dom: USA wycofają wojska z Afganistanu do 11 września

Boris Johnson: Większość brytyjskich żołnierzy już wróciła z Afganistanu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement