Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Kogo powinniśmy wpuścić" po Brexicie?

"Kogo powinniśmy wpuścić" po Brexicie?
Jak będzie wyglądać polityka imigracyjna UK po Brexicie? (Fot. Getty Images)
Wśród dyskusji na temat Brexitu ministrowie nie powiedzieli prawie nic o tym, jak imigracja będzie kontrolowana po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. 'Kogo powinniśmy wpuścić?' - takie pytanie zadaje BBC w swoim materiale.
Reklama
Reklama

"Obietnica przejęcia kontroli nad naszymi granicami była nagłówkiem kampanii przed referendum w sprawie Brexitu. Jednak wciąż niewiele wiadomo, jak powinien wyglądać nasz system kontroli imigracji po zakończeniu swobodnego przemieszczania się obywateli UE do Wielkiej Brytanii” – podkreśla Nick Robinson z BBC.

Home Office obiecywał opublikowanie nowego planu kontroli granic po Brexicie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jest wiosna, a ministrowie zapowiadają, że projekt ujrzy światło dzienne jesienią 2018 roku.

Skąd to opóźnienie? Prawdopodobnie dlatego, że sprawa imigracji jest kością niezgody rządu, brytyjskiego biznesu i oczekiwaniami wielu wyborców, którzy poparli Brexit.

Wielu przedsiębiorców wywiera presję na premier Theresę May. Obawiają się oni, że po zamknięciu granic, nie będą mogli znaleźć pracowników na miejsce tych z Unii.

Ogólna migracja netto - różnica między liczbą osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii i wyjeżdżających - wynosi 244 000 rocznie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zakładał rząd. Jednak migracja netto z krajów UE spadła gwałtownie do 90 000, a to najmniej od 5 lat.

Nad Tamizą słychać coraz więcej obaw w związku z deficytem pracowników - od producentów żywności przez firmy dostarczające żywność po restauracje.

Brytyjski transport może ucierpieć, bo w UK brakuje kierowców ciężarówek. Resort bazuje teraz na kierowcach z krajów Wspólnoty. Podobny kłopot ma branża spożywcza. Pracownicy z krajów unijnych stanowią 33% wszystkich osób zatrudnionych w sektorze produkcji żywności. "Niektórzy z powodu zbliżającego się Brexitu już wyjechali z UK” – podaje BBC.

"Zamów kawę, kanapkę lub sałatkę w restauracji typu fast food, a jest niemal bardziej niż pewne, że obsłuży cię Europejczyk” – zaznacza BBC. Pół miliona obywateli krajów Unii Europejskiej pracuje w sklepach, hotelach. Ponad połowa wszystkich zatrudnionych w sieci restauracji "Leon” pochodzi z krajów Europy.

Kontrola imigracji była głównym czynnikiem sprawczym wygranej zwolenników Brexitu. Na przykład wyborcy z Mansfield w Nottinghamshire czekają na to, czy Torysi wywiążą się z obietnicy zmniejszenia rocznej migracji netto do dziesiątek tysięcy.

To byłe górnicze miasto i tradycyjny okręg wyborczy Partii Pracy po raz pierwszy w zeszłym roku wybrało konserwatystów. Ponad 70% rezydentów głosowało za opuszczeniem Unii.

"Każdego ranka idę do tej kawiarni i - nie będąc rasistą - prawdopodobnie spotkam lub minę 15 osób i nie usłyszę angielskiego, a potem myślę: Co do diabła stało się z Mansfield? Mieszka tu za dużo ludzi z innych krajów" – wyjaśnia swoje stanowisko w sprawie imigracji Jeffrey Smith.

Niektórzy twierdzą, że różne regiony kraju potrzebują innego podejścia do problemu imigracji. Premier Szkocji Nicola Sturgeon uważa, że "Szkocja potrzebuje więcej imigrantów, a nie mniej”.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama