Menu

Kenny: "Przywrócenie granic może wywołać konflikt zbrojny"

Kenny:
Relacje między Irlandią Północną a Republiką wymagają politycznego rozwiązania... (Fot. Thinkstock)
Odnowienie sztywnych granic po Brexicie może doprowadzić do wzrostu przestępczości, a nawet konfliktu zbrojnego - ostrzegł premier Irlandii Enda Kenny.
Reklama

Zastrzegając, że nie chce być odebrany jako „panikarz” podkreślił, że relacje między Irlandią Północną a Republiką wymagają politycznego rozwiązania.

“Irlandczycy nie są przyczyną tego problemu. Jest to wyzwanie nie tylko psychologiczne, ale także polityczne. Jakikolwiek powrót granic jest poważnym problemem dla tego kraju. Nie mam na myśli wyłącznie handlu czy gospodarki, ale powrót do przeszłości, przestępczości, a nawet konfliktu zbrojnego” - podkreślił premier.

Kenny odniósł się do wypowiedzi Ministra Spraw Społecznych Leo Varadkara w programie telewizji RTE. Zapytał on, czy Irlandia Północna będzie miała możliwość bycia częścią niektórych unijnych programów, jak na przykład Strategii Rozwoju Wsi, która przynosi ogromne korzyści rolnikom z północy i południa wyspy, czy Interreg, w ramach którego ze wsparcia korzystają tereny przygraniczne.

W odpowiedzi premier stwierdził, że wszystko musi zostać przenegocjowane.

“Musimy omówić to jeszcze raz, ponieważ to nie tylko dotyczy Republiki czy Irlandii Północnej, ale ma globalne implikacje” - podkreślił.

W Irlandii Północnej trwał od końca lat 60. XX wieku konflikt na tle etniczno-politycznym, który zakończył się dopiero podpisaniem traktatu pokojowego w Belfaście w 1998 roku .

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama