Menu

Kara więzienia dla Brytyjczyka za przyłączenie się do rebeliantów na Ukrainie

Kara więzienia dla Brytyjczyka za przyłączenie się do rebeliantów na Ukrainie
Mężczyzna chwalił się w sieci swoimi zdjęciami z Donbasu. (Fot. Great Manchester Police)
41-letni Brytyjczyk Benjamin Stimson, który przyłączył się do prorosyjskiej milicji zbrojnej na Ukrainie, został skazany w piątek przez sąd w Manchesterze na pięć lat i cztery miesiące więzienia za działalność terrorystyczną.
Reklama

Stimson pojechał w sierpniu 2015 roku do Moskwy, a następnie przedostał się nielegalnie na wschodnią Ukrainę, gdzie wstąpił do oddziału walczącego z ukraińskimi siłami rządowymi. Na Facebooku zamieścił swoje zdjęcie z karabinem automatycznym Kałasznikowa w ręce zaznaczając w podpisie, że Donbas to "wódka, kobiety i karabiny".

Wracając do Wielkiej Brytanii w listopadzie 2015 roku został aresztowany na lotnisku w Manchesterze. Przyznał się do postawionego mu zarzutu wspierania innych osób w dokonywaniu czynów terrorystycznych. Wydając wyrok sędzia David Stockdale wziął pod uwagę to, że oskarżony nie brał udziału w walkach, choć wspierał rebeliantów "swą obecnością i swym zaangażowaniem".

Szef policji antyterrorystycznej na północno-zachodnią Anglię Russ Jackson wyraził nadzieję, że skazanie Stimsona będzie ostrzeżeniem "dla wszystkich tych którzy choćby rozważają przyłączenie się do konfliktów".

Było to pierwsze w Wielkiej Brytanii postępowanie karne dotyczące konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. 

 

  Komentarze


  • Reinhard Heydrich
   15 lipca 2017, 13:05

   Wyjeżdżasz i walczysz po stronie prorosyskiej w Donbasie po powrocie do UK ... wyrok , wyjeżdżasz i walczysz za państwo ISIS po powrocie do UK ... pomoc psychologiczna , specjalne programy adaptacyjne , pomoc w uzyskaniu mieszkania oraz benefity ... Na jakiej planecie my żyjemy ?

  • Skankhunter
   15 lipca 2017, 15:40

   Reinhard Masz jakies konkretne dowody na poparcie Twoich słów ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama