Menu

KE przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów

KE przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów
Komisja Europejska rozpoczęła kolejny krok procedury przeciwko Polsce. Na zdjęciu: Frans Timmermans. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do drugiego etapu w procedurze wobec Polski o naruszenie prawa UE, w związku z ustawą o ustroju sądów powszechnych, która podważa niezależność polskich sędziów.
Reklama

Komisja zdecydowała się na ten krok w niecałe dwa tygodnie po otrzymaniu od polskich władz odpowiedzi na swoje zarzuty. Polskie władze przekonują, że zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo.

KE zauważa, że ustawa o ustroju sądów powszechnych jest niezgodna z prawem UE z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Stanowi to dyskryminację ze względu na płeć i jest to sprzeczne z Art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

Komisja ma również zastrzeżenia prawne do uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. "Podważy to niezależność polskich sądów, co jest niezgodne z Art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) w związku z Art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej" - podkreślono w komunikacie KE.

KE już wcześniej wyraziła obawę, że wprowadzane ustawą uprawnienie ministra sprawiedliwości do przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów, podważy niezależność polskich sądów.

"Nowe przepisy pozwalają ministrowi sprawiedliwości wywierać wpływ na poszczególnych sędziów, ponieważ przewidują mało precyzyjne kryteria dotyczące przedłużania mandatu sędziowskiego i nie wskazują terminu, w jakim należy podjąć decyzję w sprawie takiego przedłużenia. W konsekwencji podważają zasadę nieusuwalności sędziów. Uznaniowe uprawnienia ministra sprawiedliwości do powoływania i odwoływania prezesów sądów pozwalają mu ponadto wywierać na nich wpływ, gdy rozstrzygają w sprawach dotyczących stosowania prawa UE" – podkreśliła KE.

Wystosowana wczoraj uzasadniona opinia ze strony KE do polskich władz jest drugim etapem formalnego postępowania o naruszenie przez państwo członkowskie prawa UE. Warszawa ma teraz miesiąc na zastosowanie się do przesłanych zaleceń. Jeżeli nie podejmie odpowiednich działań, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zaniepokojenie Polską w Komisji Europejskiej pojawiło się za sprawą prób upartyjnienia Sądu Najwyższego i zmiany ustawy o sądownictwie.  W wyniku protestów, do których doszło w kraju i zagranicą, a także apelów ze strony m.in. USA oraz Wielkiej Brytanii, polski prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech kontrowersyjnych ustaw. Ich nowe projekty mają być jednak zaprezentowane już w przyszłym miesiącu.

 

  Komentarze


  • Wolny
   13 września 2017, 10:14

   POLEXIT zbliza sie wielkimi krokami ale co tam chwalmy dalej prezesa za dobra zmiane !. Good Luck PiSlandio ! Nie ma to jak rzady malego czlowieka z kompleksami i nienawiscia do wszystkich dookola !

  • 20002
   13 września 2017, 10:27

   @Wolny Zamilcz lajno KODomicko-targowickie. Wyborczej naczytales się tempaku czy interii? Czale te wasze ulomne towarzystwo powtarza identyczny słowo w słowo tekscik.

  • Red
   13 września 2017, 10:29

   "KE zauważa, że ustawa o ustroju sądów powszechnych jest niezgodna z prawem UE z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski" co na to obroncy demokracji??? co za zenada. brawo PIS

  • Wolny
   13 września 2017, 11:01

   @20002 - sam zamilcz bo malo wiesz . TVN , wyborcza to jedyne media ktore mowia prawde tylko trzema miec przynajmniej IQ 100 zeby to zrozumiec . Te twoje prawicowe szlatmawce to dopiero pranie mozgu dlatego nie rozumiesz swiata i jestes sflustrowany !

  • THC
   13 września 2017, 11:43

   PiS to komunisci! Ci co glosowali na nich chyba zatesknili za komuna.

  • Hando
   13 września 2017, 12:19

   Zamilcz thc i wolny co wy wiecie o zyciu ?!!! Gowniarze!! Za 5pennsow pierd.. banda imbecylow chwwd !!! Moze sie spotkamy to pogadamy i zobaczymy czy jestescie tak dobrzy jak to opisujecie..

  • Uzurpator
   13 września 2017, 12:29

   Socjalizm jest wielki!!!! Taką demokracją tyłek co najwyżej można sobie podetrzec.Władza w ręce ludu! Kobiety na traktor!!

  • THC
   13 września 2017, 12:47

   @Hando: gotowy do drogi? Spakowany? Komuna to zlo!

  • Vistula
   13 września 2017, 22:14

   Farage dzis swietnie powiedzial Junkersowi w PE. Mozna znalezc w internecie video. Jest na wPolityce.pl. Nie chodzi o zadne sady, ale o nieuprawnione poszerzanie kompetencji Komisji Europejsiej, ktora nie ma nic do sadownictwa w krajach czlonkowskich, ale chca usadzic Europe Srodkowa, bo te kraje przestaja sie dawac doic z kasy. Vide afera VATowska, zyski zachodnich bankow i wielkich koroporacji Francuskich i Niemieckich wyplywajace bez podatku na zachod. Kto oglada TWN ciagle wierzy w bujdy na resorach o demokracji.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 21.02.2018
  GBP 4.707 złEUR 4.156 złUSD 3.370 złCHF 3.598 zł

  Sport


  Reklama