Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Justyna Kowalczyk took off in Zakopane's "Run to Breath"

Justyna Kowalczyk took off in Zakopane's "Run to Breath"
Justyna Kowalczyk podczas imprezy w Zakopanem. (Fot. Facebook/Justyna Kowalczyk - oficjalna strona)
Justyna Kowalczyk took off in the second run of the charity Run for the Breath - an event aimed at raising funds for supporters of the Polish Society of Fighting Cystic Fibrosis. Yesterday at the startup in Zakopane were over 700 participants from all over Poland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Biegaczka narciarska była też starterem 5-kilometrowego biegu. Kowalczyk przypomniała, jak zrodził się pomysł na objęcie tej imprezy honorowym patronatem: "To już ponad dekada, gdy trafiłam do Rabki i zobaczyłam, jak ludzie z mukowiscydozą codziennie walczą. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie, zwłaszcza, że wśród chorych największa liczba to dzieci. Stwierdziłam wtedy, że fajnie byłoby zadziałać, aby w ten czy inny sposób ten heroizm pokazywać ludziom".

Zakopiańskie biegi to tylko jedna z akcji prowadzonych przez narciarkę wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą (PTWzM). Są spotkania z chorymi oraz aukcje charytatywne, na które multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata przekazywała m.in. swój sportowy strój, samochód marki BMW czy sztabkę złota.

"To wszystko miało oczywiście przynieść środki na pomoc chorym, ale głównie zwrócić uwagę. I to nie tylko każdego z nas, ale głównie tych, którzy są władni podjąć decyzje, chociażby o zwiększeniu ilości oddziałów szpitalnych, czy dostępności bezpłatnych leków. Biegi, w których również z przyjemnością truchtam, to tylko kolejny krok w celu uświadomienia wszystkim, że obok nas są ludzie chorzy, którzy chcą i powinni normalnie żyć" - podkreśliła Kowalczyk.

Mimo bardzo niskiej, wahającej się w okolicach 10 stopni temperatury, oraz mżawki, na starcie w stolicy polskich Tatr stanęło ponad 700 uczestników. Najmłodszy z nich, Franciszek Ryś z Zakopanego miał niespełna rok i pokonał trasę pchany w wózku przez biegnącą mamę Katarzynę. Jednym z najstarszych był 88-letni Antoni Marmol, pierwszy trener Józefa Łuszczka.

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Luiza Motyka z Ustrzyk Dolnych, wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Patryk Rydziński.

"Fakt, że zwykle biegamy, żeby wygrywać, ale w takiej imprezie liczy się głównie idea. Cieszę się, że startując zrobiłem coś dobrego, a wygrana dzisiaj - to tak przy okazji" - zauważył dwudziestodwuletni zakopiańczyk.

Mukowiscydoza jest nieuleczalna i uwarunkowana genetycznie. W Polsce choruje na nią około 1 300 osób, a statystycznie stwierdza się ją u jednego na cztery tysiące urodzonych dzieci. Podstawowym objawem jest produkcja przez organizm niezwykle gęstego, lepkiego śluzu, który zatyka płuca i prowadzi do zagrażających życiu infekcji oraz utrudnia lub uniemożliwia prawidłową pracę wielu innych narządów.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą powstało w 1987 r. z inicjatywy lekarzy i rodziców chorych dzieci. Organizacja ma siedzibę w Rabce-Zdroju, przy Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, który jest największym ośrodkiem leczenia mukowiscydozy w kraju.

PTWzM pomaga w zakupie leków i odżywek, organizuje domową rehabilitację, szkolenia dla rodziców, opiekunów i chorych, prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, a także wspólnie z Fundacją "Zdążyć na czas" opłaca wyjazdy na transplantacje płuc w zagranicznych ośrodkach.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement