Menu

Juncker: Przeciek z rozmowy z May był "poważnym błędem"

Juncker: Przeciek z rozmowy z May był
Zdaniem ekspertów, wyciek rozmowy z May zaszkodzi negocjacjom. (Fot. Thinkstock)
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przyznał, że przeciek do mediów z jego rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May był "poważnym błędem". Podczas dyskusji w Bonn zapewnił, że to nie on był źródłem niedyskrecji.
Reklama

"Fakt, że o treści tej rozmowy poinformowano (media), był ciężkim błędem" - ocenił Juncker. Na pytanie, czy to on lub ktoś z jego otoczenia jest odpowiedzialny za przeciek, Juncker odpowiedział: "Wykazuję wielką zdolność do samokrytyki, ale tego nie chcę mieć na karku". Szef KE nie ujawnił, kto upublicznił treść poufnej rozmowy.

W spotkaniu w Londynie, oprócz May i Junckera, uczestniczyli jego szef gabinetu Martin Selmayr oraz główny negocjator UE Michel Barnier i jego zastępczyni Sabine Weyand.

O przebiegu rozmowy, która odbyła się 26 kwietnia w Londynie, napisał, nie szczędząc pikantnych szczegółów, cztery dni później niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Z relacji wynikało, że May jest źle przygotowana i nastawiona konfrontacyjnie do rozmów o Brexicie.

Według "FAS" spotkanie Junckera z brytyjską premier było dla niego wstrząsem i spowodowało, że bardzo sceptycznie ocenia on szanse na kompromis w negocjacjach na temat Brexitu.

Z relacji opublikowanej przez "FAS" wynika, że Londyn bagatelizuje kwestie związane z prawami obywateli krajów UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Z rozmowy wynikało ponadto, że Londyn zamierza blokować rozmowy o aktualizacji wieloletnich ram finansowych Unii.

Najpoważniejszym punktem spornym jest kolejność podejmowanych działań. Zdaniem UE najpierw powinny zostać uzgodnione "zasady rozwodu", a dopiero później kwestie przyszłej współpracy. May chce natomiast rozpocząć natychmiast rozmowy o umowie o wolnym handlu a o kosztach rozwodu porozmawiać na końcu procesu negocjacji.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" pisał w zeszłym tygodniu, że Merkel jest "wściekła" na Junckera i obarcza właśnie jego odpowiedzialnością za przeciek. Zdaniem Merkel ujawnienie treści poufnych rozmów zaszkodzi negocjacjom o warunkach Brexitu. 

 

  Komentarze


  • Crova
   10 maja 2017, 14:18

   A ja nie mam nic przeciwko.
   Potwierdzaja moje spostrzezenia o arogancji, niekompetencji i rozleglych brakach komunikacyjnych u TM.
   Teresa bylaby swietnym dyrektorem wiezienia. Bycie 'szefem' kraju wymaga umiejetnosci, ktorych nie da sie 'nabyc' z czasem.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama