Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Journalists suffer violence, intimidation and self-censorship in Europe

Journalists suffer violence, intimidation and self-censorship in Europe
Dziennikarze w Europie czują się zastraszani. (Fot. Thinkstock)
A survey published today by the Council of Europe, based on a sample of 940 journalists reporting from the 47 Council of Europe member states and Belarus, shows that journalists in Europe are often exposed to serious unwarranted interference in their work, including intimidation and violence. As a consequence, many also suffer from fear, which frequently leads to self-censorship.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

40 proc. ankietowanych dziennikarzy oświadczyło, że w ciągu ostatnich trzech lat doznało takiej ingerencji w swą pracę, że odbiło się to na ich życiu prywatnym. Na pierwszym miejscu znalazły się naciski psychologiczne (69 proc. ankietowanych), potem prześladowanie w internecie (53 proc.), zastraszanie przez policję (35 proc.), napastowanie seksualne (13 proc.).

23 proc. dziennikarzy podało, że zostało aresztowanych albo wszczęto przeciwko nim śledztwo czy też grożono ściganiem. Najczęściej stosowano w tym celu przepisy dotyczące zniesławienia, poza Turcją, gdzie dziennikarze są ścigani na podstawie przepisów antyterrorystycznych albo dotyczących bezpieczeństwa i interesów państwa - napisano w raporcie.

Ponadto tureccy dziennikarze najczęściej deklarują, że padają ofiarą inwigilacji (87 proc. z nich).

31 proc. ankietowanych dziennikarzy przyznaje, że pod presją zniuansowało informacje o pewnych sprawach, którymi się zajmowali, 15 proc. w ogóle porzuciło niektóre tematy, zaś 23 proc. powstrzymało się od podania pewnych informacji w materiałach dziennikarskich.

Z drugiej strony, 36 proc. ankietowanych dziennikarzy oświadczyło, że naciski sprawiają, że są mniej skłonni do autocenzury i jeszcze chętniej upubliczniają niektóre informacje.

57 proc. dziennikarzy, którzy doświadczają różnego rodzaju prześladowań, nie informuje o tym wymiaru sprawiedliwości.

"Zastraszanie i prześladowanie dziennikarzy, pogróżki i agresja wobec nich, a także bezkarność sprawców, należą do najpoważniejszych wyzwań dla wolności prasy w chwili obecnej" - głosi raport Rady Europy.

Powstał on na podstawie odpowiedzi w specjalnym kwestionariuszu wypełnionym przez 940 dziennikarzy z 47 krajów Rady Europy i Białorusi. Rada Europy zastrzega, że ta próba nie była reprezentatywna, więc wyników badania nie można uogólnić na wszystkich dziennikarzy w Europie.  

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement