Menu

Język polski już wkrótce w irlandzkich szkołach?

Język polski już wkrótce w irlandzkich szkołach?
Od lewej: Ambasador RP w Dublinie Ryszard Sarkowicz, sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak i Mateusz Stąsiek - dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ. (Fot. Aneta Kubas)
Władze Irlandii życzliwie odniosły się do kwestii wprowadzenia języka polskiego do publicznych szkół irlandzkich - poinformował sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak podczas wczorajszego spotkania z irlandzką Polonią w Dublinie.
Reklama

Rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane podczas planowanej na 9 lutego wizyty premiera Irlandii Endy Kenny'ego w Polsce.

Dziedziczak przebywał w Irlandii z jednodniową wizytą. Spotkał się z przedstawicielami środowisk polonijnych, polskiego duszpasterstwa w Dublinie oraz z irlandzkim ministrem stanu ds. diaspory i rozwoju międzynarodowego Joe McHugh.

Wczoraj wieczorem w rezydencji ambasadora RP odbyło się spotkanie Dziedziczaka z przedstawicielami irlandzkiej Polonii. W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślał, że „Irlandia to kraj, który symbolizuje sukces Polonii”. „Zależy nam na tym, aby Polacy się rozwijali, kultywowali polskość, ale też mieli wpływ na życie w Irlandii. Aby z ich zdaniem gospodarze się liczyli” - podkreślił.

„Marzymy o tym, aby Polonia była naszym ambasadorem tutaj za granicą. Aby każdy z tych 150 tysięcy ludzi reprezentował godnie Polskę, by bronił polskiej historii i prawdy o niej. A także, by byli lobbystami polskich interesów, aby walczyli o korzystne rozwiązania dla siebie tutaj i dla Polski” - dodał.

„Chcemy zainwestować w to, by Polacy w Irlandii byli silni, pewni siebie, i pamiętali o swoich korzeniach. Trzeba kłaść nacisk na edukację dzieci i młodzieży. Przekazywanie języka polskiego następnemu pokoleniu jest dla nas najważniejsze” - oświadczył Dziedziczak.

Na działania promujące polską kulturę, dziedzictwo i język MSZ przeznaczyło w tym roku 30 proc. więcej środków.

Wiceminister nawiązał także do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę 12 stycznia ustawy dotyczącej uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą — zarówno państwowych, jak i społecznych — do ulgowych przejazdów w Polsce. „Ta pierwsza polonijna inicjatywa prezydenta ma wymiar symboliczny. W ten sposób dajemy rodzicom dodatkową motywację do posyłania dzieci do szkół polonijnych” - powiedział Dziedziczak.

Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową; mieszka ich tam ok. 150 tys., a język polski jest tam najczęściej używanym językiem obcym.

 

  Komentarze


  • Crova crova
   20 stycznia 2017, 13:47

   Malgorzata Butler [od urodzenia uczy innych angielskiego] powinna zapisac sie, jak tylko bedzie to mozliwe!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama