Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jest projekt porozumienia w sprawie podwyżek w NHS

Jest projekt porozumienia w sprawie podwyżek w NHS
Apele o podwyżki dla pracowników służby zdrowia zostały wysłuchane. (Fot. Getty Images)
Podwyżki płac nawet o 29% zaproponują rządowi dla pracowników służby zdrowia związki zawodowe. W pierwszej kolejności mają skorzystać zarabiający najniższe stawki.
Reklama
Reklama

Podczas wczorajszego spotkania 14 związków zawodowych reprezentujących pracowników służby zdrowia oraz NHS ustalono propozycje umowy gwarantującej podwyżki pensji od 6,5% do 29%.

Uposażenia miałyby systematycznie rosnąć w ciągu najbliższych 3 lat, jednak w pierwszej kolejności skorzystaliby pracownicy najniższego zaszeregowania, tacy jak portierzy, sprzątacze i pracownicy cateringu. Dla nich porozumienie oznaczałoby jeszcze w tym roku dodatkowe £2 tys. rocznie (między 11% a 13%).

Poza tym, podwyżki otrzymałyby pielęgniarki, położne, operatorzy dyżurek pogotowia, asystenci zdrowia i inni zatrudnieni przez NHS.

Jeśli porozumienie dojdzie do skutku, najwyższe pensje zostaną podniesione w ciągu 36 miesięcy o 6,5%, podczas gdy pozostałe o 9%-29%. W ten sposób najniższe stawki wyniosą w tym sektorze £8,93 na godzinę, czyli £17 460 rocznie za cały etat. Oznacza to jednocześnie zniesienie do 2021 roku obowiązującego w NHS ograniczenia podwyżek pensji o 1%.

Na realizację założeń rząd miałby zabezpieczyć dodatkowe £4,2 mld. Podobne gwarancje spodziewane są dla pracowników w Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.

Związki zawodowe z zadowoleniem przyjęły porozumienie.

“Po tak długim czasie, po latach oszczędności, nareszcie zauważono, że niekorzystne warunki finansowe oferowane ciężko pracującym i oddanym ludziom NHS muszą się zmienić. Unite popiera wiele aspektów tej umowy, którą będziemy konsultować przez kilka najbliższych miesięcy. Uznajemy ją za dobry początek, a nie koniec naszej walki o sprawiedliwość dla pracowników NHS” - podsumowała Sarah Carpenter z Unite.

NHS boryka się z brakami kadrowymi, które jeszcze mają być powiększone przez Brexit. Obecnie tylko w Anglii brakuje 40 tys. pielęgniarek. 

Ostatnie badania wykazały, że Brytyjczycy są zdesperowani, aby postawić na nogi kulejącą służbę zdrowia. Ponad 2/3 mieszkańców Wysp uznało, że nie widzi problemu, aby płacić większe podatki na NHS, aby jakość leczenia pozostała na odpowiednio wysokim poziomie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama