Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

What kind of employees are employers in Poland most often looking for these days?

What kind of employees are employers in Poland most often looking for these days?
Robotnik pilnie poszukiwany na polskim rynku pracy. (Fot. Getty Images)
Laborer is among the most sought-after worker profiles, according to Gremi Personal. It added that to fill gaps in the labor market, agencies are recruiting them not only from Uzbekistan or Kazakhstan, but also from Bolivia and Colombia.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według ekspertów Gremi Personal, stopa bezrobocia rejestrowanego, która w czerwcu br. wyniosła 5 proc., niepokoi pracodawców, którzy mają coraz większe problemy z zapełnieniem luk kadrowych.

Potwierdzają to badania Barometru Zawodów, z których wynika, że największe braki kadrowe notowane są przemyśle (23,5 tys. wakatów), handlu (16,5 tys.), budownictwie (13 tys.), transporcie i gospodarce magazynowej (9,8 tys.) oraz działalności profesjonalnej, technicznej i naukowej (8,1 tys.).

Dodano też, że na znalezienie pracy w przemyśle mogą liczyć między innymi rzemieślnicy i robotnicy (39,2 proc. wakatów w tej branży), monterzy i operatorzy maszyn (25,9 proc.), a także specjaliści (12,3 proc.).

Jeżeli chodzi o branżę handlową, to - jak wskazano - najwięcej wakatów jest na stanowiskach kasjerów i sprzedawców (ok. 43 proc.). Natomiast w transporcie i gospodarce magazynowej brakuje przede wszystkim monterów maszyn i operatorów (72 proc.).

Z analizy danych resortu rodziny i polityki społecznej oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którą przeprowadzili eksperci Gremi Personal wynika ponadto, że brakuje przede wszystkim osób pracujących fizycznie.

Jak dodano w rankingu prestiżu zawodów i specjalności 2023 SWResearch pierwsze trzy miejsca w zestawieniu zawodów do których Polki i Polacy czują największy respekt to w kolejności: strażak, ratownik medyczny oraz pielęgniarka.

Wykwalifikowany robotnik natomiast znalazł się na 12 miejscu (na 38 pozycji), natomiast robotnik niewykwalifikowany - na 25 miejscu. Na końcu zestawienia znaleźli się politycy i twórcy internetowi.

Dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda wskazała, że na 500 zapytań od pracodawców w skali roku, 80 proc. dotyczy pracowników fizycznych niewykwalifikowanych, a pozostałe 20 proc. pracowników fizycznych wykwalifikowanych.

"Tacy pracownicy są poszukiwani w każdego rodzaju przetwórstwie, w zakładach przemysłowych, w logistyce i na magazynach, w branży automotive itp." - zwróciła uwagę.

Dodała, że ponieważ zapotrzebowanie na takich pracowników trwa cały rok, agencje zatrudnienia specjalizują się w relokowaniu pracowników zza granicy. "Nie tylko ze Wschodu, z Uzbekistanu czy Kazachstanu, bo Ukraińcy w czasie wojny nadal nie mogą opuszczać kraju, ale ściągamy pracowników chętnych do pracy z całego świata: ostatnio z Boliwii i Kolumbii" - przekazała Dzhobolda.

Czytaj więcej:

Raport: Co trzeci pracodawca planuje zatrudnić nowych pracowników

Polska: Liczba ofert pracy dla branży hotelarsko-gastronomicznej na historycznym maksimum

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.05.2024
    GBP 5.0055 złEUR 4.2529 złUSD 3.9244 złCHF 4.2996 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement