Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jaki jest "drugi język metra"? Polski w czołówce

Jaki jest "drugi język metra"? Polski w czołówce
Język polski dominował w zachodniej i północnej części miasta. Był drugim - po języku angielskim - najczęściej używanym językiem m.in. na stacji Perivale (Fot. vis.oobrien.com)
Oliver O'Brien z London's Global University stworzył mapę metra pozwalającą zobaczyć, jaki język, po angielskim, jest najczęściej używanym w londyńskim metrze. Okazuje się, że to francuski - posługują się nim osoby zwłaszcza w centrum Londynu. Polski z kolei dominował w zachodniej i północnej części miasta.
Reklama
Reklama

Obok francuskiego, w okolicach Piccadilly Circus najpopularniejszy był chiński, który przeważał również w okolicach Charing Cross. W centrum Londynu językiem angielskim porozumiewa się około 65% osób. Dla porównania, na obrzeżach miasta liczba ta jest znacznie mniejsza: na przykład na stacji Southall po angielsku rozmawia jedynie 44,4% mieszkańców.

Trzecim najczęściej używanym w metrze językiem jest bengalski - najwięcej jego użytkowników żyje we wschodnim Londynie. Dla przykładu, na stacji Shadwell, posługuje się nim aż 32,8% osób, podczas gdy angielskim tylko 54%.

Język polski dominował w zachodniej i północnej części miasta. Był drugim - po języku angielskim - najczęściej używanym językiem m.in. na stacji Perivale (19,3% osób się nim posługiwało, angielskim natomiast 61%), Hanger Lane (17%), Greenford (13,5%) czy Hanwell (11,6%). Na północy z kolei na Wood Green (8%) i Turnpike Lane (6,7%).

Najbardziej zróżnicowaną językowo stacją okazała się właśnie ta ostatnia: na Turnpike Lane posługiwano się bowiem aż 16 językami: po polskim kolejną pozycję zajmował turecki (6,8%), bułgarski (2,4%), hiszpański (2,1%).

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama