Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak wezwać policję przez telefon bez użycia słów? Eksperci zachęcają do zapoznania się z instrukcją

Jak wezwać policję przez telefon bez użycia słów? Eksperci zachęcają do zapoznania się z instrukcją
Policja przybędzie na pomoc dopiero po upewnieniu się, że ktoś naprawdę potrzebuje pomocy. (Fot. Thinkstock)
Policyjni eksperci postanowili przypomnieć mieszkańcom Wysp o istnieniu szeregu rozwiązań, które pozwolą zagrożonej osobie na wezwanie pomocy przez telefon bez użycia głosu.
Reklama
Reklama

Każda osoba w potrzebie, która zadzwoniła pod numer alarmowy 999 lub 112, a nie może powiedzieć operatorowi, że potrzebuje pomocy, wystarczy, że wykona prostą procedurę, nazywaną przez specjalistów „Silent Solutions”. Eksperci zachęcają do zapoznania się z nią, aby w razie potrzeby wiedzieć jak się zachować.

Po zadzwonieniu pod numer alarmowy, dyspozytor zapyta, jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz. Jeżeli nie usłyszy odpowiedzi, poprosi, abyś zakaszlał, albo wydał jakiś inny odgłos, wskazujący na to, że jesteś w niebezpieczeństwie.

Jeżeli wydanie jakiegokolwiek dźwięku stanowi zagrożenie, połączenia zostanie przekazane do zautomatyzowanego systemu, który poprosi dzwoniącego, by wybrał „55”, jeśli jest w kłopotach.

Dopiero jeśli powyższe metody weryfikacji zawiodą, połączenie zostanie przerwane, a służby ratunkowe nie ruszą na pomoc. 

„Proszę nie myśleć, że tylko dlatego, że ktoś wybrał numer 999, policja od razu przyjedzie na miejsce. Rozumiemy, że czasem ludzie nie są w stanie albo boją się rozmawiać, jednak musi być jasne, że nie reagujemy rutynowo na głuche telefony. Musi być jakiś dowód na to, że numer nie został wybrany przypadkowo” - informuje rzecznik policji, wskazując, że kaszel i "dwie piątki" są wystarczającym dowodem na pomoc.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama