Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak Polacy oceniają członkostwo w UE?

Jak Polacy oceniają członkostwo w UE?
Więcej korzyści niż strat - tak Polacy oceniają 10 lat w Unii (Fot. Getty Images)
89 proc. Polaków popiera członkostwo w UE i jest to najwyższy wynik od 2007 r. Liczba przeciwników obecności w Unii zmalała do 7 proc.
Reklama
Reklama
CBOS zauważa, że pozytywny stosunek do członkostwa Polski w UE zdecydowanie dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Nieco niższe niż przeciętnie poparcie dla członkostwa odnotowujemy zarówno wśród najstarszych, jak i najmłodszych. Nieco mniej jednoznacznie prounijne nastawienie mają mieszkańcy wsi niż miast. Grupą, w której poziom akceptacji przynależności do UE jest stosunkowo najniższy, są rolnicy.

Z badań CBOS, przeprowadzonych po akcesji, wynika, że Polacy bardzo szybko zaczęli dostrzegać korzyści z członkostwa naszego kraju w UE. 31 proc. badanych uważa, że największym plusem członkostwa jest "otwarcie granice, swoboda przemieszczania się, układ z Schengen, ruch bezwizowy". Dla 30 proc. respondentów są to korzyści finansowe, napływ pieniędzy z funduszy unijnych, dotacje i projekty unijne.

Swoboda podejmowania pracy w UE, swoboda działalności gospodarczej i mniejsze bezrobocie w Polsce są zdaniem 17 proc. ankietowanych najbardziej pozytywnym skutkiem członkostwa w UE.

Wśród plusów przynależności Polski do UE ankietowani wskazywali także na swobodę działalności gospodarczej i mniejsze bezrobocie, a także korzyści dla rolnictwa.

Zdecydowanie więcej trudności sprawiło badanym wymienienie negatywnych aspektów członkostwa w UE - zauważa CBOS. Jako główne minusy wskazywano "zastrzeżenia do przepisów prawa unijnego, biurokrację, nadmierną regulację prawną, bzdurne dyrektywy, złe zarządzenia".

W ocenie społecznej przystąpienie do UE miało korzystne skutki dla sytuacji Polski na arenie międzynarodowej. Blisko trzy czwarte badanych uważa, że Polska będąc członkiem Unii jest bardziej bezpieczna niż przed akcesją, a tylko 3 proc. badanych stwierdziło, że bezpieczeństwo Polski "raczej się zmniejszyło".

CBOS przypomina ponadto, że utrwalone jest już przekonanie, że obecność Polski w Unii wzmocniła pozycję naszego kraju w Europie. Z opinią tą zgadza się 74 proc. badanych. Według 10 proc. ankietowanych przystąpienie Polski do UE nie miało wpływu na pozycję Polski, 6 proc. ocenia ten wpływ raczej niekorzystnie.

Zdaniem CBOS w okresie tuż po akcesji, Polskę zaliczano do krajów o średniej pozycji w Unii niemal równie często, jak do krajów o najmniejszych wpływach. Obecnie 67 proc. badanych uważa, że Polska jest krajem o średniej pozycji w UE. Nieco więcej niż jedna czwarta (26 proc.) ocenia, że nadal mało liczymy się w tej organizacji. Co ciekawe - 2 proc. respondentów widzi Polskę jako państwo o najsilniejszej pozycji i największych wpływach w UE.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 6-12 lutego 2014 roku na reprezentatywnej próbie losowej 1 020 dorosłych mieszkańców Polski oraz w dniach 6-12 marca 2014 roku na reprezentatywnej próbie losowej 1 098 mieszkańców Polski.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama