Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Is the Polish labor market getting better?

Is the Polish labor market getting better?
Czy polski rynek pracy rzeczywiście ma się coraz lepiej?... (Fot. Thinkstock)
Predictions of Poles concerning developments in the labor market are improving - according to research by CBOS. Experts suggest that current forecasts of Poles in this matter are the best since 2009, but still far from the optimism of the years 2006-2008.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z badania przeprowadzonego ostatnio przez CBOS pt. "Oceny sytuacji na rynku pracy i poczucie zagrożenia bezrobociem", wynika, że obecnie tylko co piąty ankietowany (20 proc., spadek w ciągu roku o 7 pkt proc.) przewiduje negatywne zmiany w rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Z kolei 3 proc. (spadek o 2 pkt proc.) badanych jest zdania, że sytuacja radykalnie się pogorszy.

Ponad połowa respondentów (56 proc., wzrost o 2 pkt proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, natomiast co ósmy (13 proc., wzrost o 2 pkt proc.) oczekuje poprawy w tym względzie.

"Obecne prognozy są wprawdzie najlepsze od 2009 r., jednak poziom optymizmu w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższego roku jest nadal niższy niż w latach 2006–2008" - podsumowują eksperci CBOS.

Z badania wynika ponadto, że coraz większy odsetek Polaków lepiej ocenia obecną sytuację na rynku pracy, choć nadal przeważają krytyczne głosy.

"Obecnie ponad dwie trzecie badanych (68 proc., spadek o 8 pkt proc.) wypowiada się negatywnie o krajowym rynku pracy, w tym ponad jedna piąta (22 proc., spadek o 4 pkt proc.) sytuację w tym wymiarze określa jako bardzo złą" - czytamy w komunikacie CBOS.

"Przeciwnego zdania jest nadal relatywnie niewielu badanych (8 proc.), jednak od ostatniego pomiaru (marzec 2014 r.) ich odsetek wzrósł dwukrotnie. Co piąty respondent (20 proc., wzrost o 4 pkt proc.) określa sytuację na rynku pracy w Polsce jako przeciętną (ani dobrą, ani złą)" - dodano.

Eksperci wskazują, że najbardziej krytycznie o sytuacji na krajowym rynku pracy wypowiadają się osoby źle oceniające swoją sytuację materialną (81 proc. opinii negatywnych), emeryci (77 proc.), bezrobotni (74 proc.), renciści (73 proc.) i gospodynie domowe (73 proc.), a ponadto osoby powyżej 54. roku życia (76 proc.), badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (75 proc.) oraz osoby o najniższych dochodach na osobę (73 proc.).

Z badania wynika też, że ponad jedna trzecia pracujących (35 proc.) obawia się utraty pracy, a 60 proc. ocenia swoją sytuację zawodową jako mniej lub bardziej stabilną.

"Relatywnie najrzadziej obawy związane z możliwością utraty zatrudnienia odczuwają pracownicy średniego szczebla, w tym technicy (14 proc., podczas gdy 84 proc. nie obawia się bezrobocia) oraz rolnicy (odpowiednio: 23 proc. i 72 proc.), a ponadto pracownicy o najwyższych dochodach per capita (27 proc. i 73 proc.) oraz mający od 55 do 64 lat (27 proc. i 68 proc.)" - czytamy w komunikacie CBOS.

"Ze względu na formę własności zakładu pracy najmniej obawiają się bezrobocia zatrudnieni w prywatnych gospodarstwach rolnych (23 proc. wobec 73 proc. niepodzielających takich obaw) oraz w instytucjach państwowych (odpowiednio: 32 proc. i 64 proc.)" - dodano.

Eksperci wskazali, że jeśli chodzi o zróżnicowanie terytorialne, to stosunkowo największą niepewnością zatrudnienia cechują się obecnie mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, gdzie zagrożenie bezrobociem odczuwa po 39 proc. pracujących z tych terenów. Obawy związane z zatrudnieniem są też duże w przypadku osób z województw podlaskiego, podkarpackiego (po 38 proc.) i małopolskiego (37 proc.).

"Natomiast najbardziej pewni swoich miejsc pracy są mieszkańcy Opolszczyzny (tylko 20 proc. pracujących z tego terenu w mniejszym lub większym stopniu liczy się z możliwością utraty pracy) oraz Wielkopolski (21 proc.), a w dalszej kolejności także województw lubelskiego (24 proc.) i łódzkiego (27 proc.)" - czytamy w komunikacie z badania.

Badanie przeprowadzono w dniach 5–11 marca br. metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1 062 osoby.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement