Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandzcy naukowcy: "Kryzys mieszkaniowy będzie eskalował przez najbliższe 5 lat"

Irlandzcy naukowcy: "Kryzys mieszkaniowy będzie eskalował przez najbliższe 5 lat"
Koszty mieszkania w Irlandii drastycznie rosną. (Fot. Thinkstock)
Kryzys mieszkaniowy w Irlandii nie osiągnął jeszcze swojego szczytowego poziomu - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Maynooth. Zdaniem specjalistów, przyczyną takiej sytuacji jest zaniedbywanie przez rząd inwestycji w budownictwo komunalne.
Reklama
Reklama

Według akademików, sytuacja na rynku mieszkaniowym przez kolejne 5 lat będzie się jeszcze pogarszać. Bezdomne rodziny będą zaś umieszczane w nowo powołanych ośrodkach, zamiast jak dotąd w hotelach i pensjonatach.

Rozwiązanie to nie jest jednak najlepsze, co wynika także z opublikowanego wczoraj raportu Irlandzkiej Komisji Równości i Praw Człowieka (IHREC). Komitet uznał „ośrodki rodzinne” za zagrażające wychodzeniu z bezdomności. Choć na miejscu są kuchnie, to lokatorzy nie otrzymują ich wyposażenia, ponadto limitowane są odwiedziny i korzystanie ze wspólnej przestrzeni.

Obecnie w Dublinie już funkcjonuje lub niebawem zostanie oddanych do użytku 18 takich ośrodków. Podobne instytucje mają powstać w Limerick, Cork i Kildare.

Raport zatytułowany „Right to a Home: Housing, HAPs and Hubs” został opracowany przez dra Rory'ego Hearne'a i dr Mary Murphy z wydziału socjologii uniwersytetu i jest częścią szerszego, europejskiego badania na temat sposobów ulepszania systemów mieszkalnictwa komunalnego.

Według ekspertów, winne obecnej sytuacji są strategie kolejnych rządów, polegające na opieraniu się na rynku prywatnym.

„O ile sektor prywatny może dostarczyć inwestycje, to nie w sposób, który odpowiada potrzebom najbiedniejszych. Państwo musi potroić wydatki na mieszkalnictwo socjalne do 1 miliarda euro rocznie. Brak inwestycji z budżetu kraju w lokale komunalne zaniedbuje potrzeby najbardziej potrzebujących” - można przeczytać w raporcie.

Specjaliści uznali istniejący system Housing Assistance Payment (HAP) – wypłacanie świadczeń osobom mieszkającym w domach prywatnych, lecz znajdujących się na listach oczekujących na mieszkania socjalne — za nieskuteczny.

„Państwo powinno przede wszystkim inwestować w budowanie lokali, a HAP powinien być na drugim miejscu. Jest to lepsze rozwiązanie zarówno z punktu widzenia zabezpieczania lokatorów, jak i opłacalności” - twierdzą naukowcy.

Eksperci podkreślili także brak badań i dowodów oraz programu pilotażowego na temat działania modelu ośrodków rodzinnych.

Według ministra mieszkalnictwa Eoghana Murphy'ego, do ośrodków ma zostać przekwaterowanych 650 bezdomnych aktualnie mieszkających w hotelach i pensjonatach. Dodatkowe 200 miejsc zostało zarezerowanych dla rodzin, które są zagrożone bezdomnością.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama