Menu

Irlandia: Zakaz handlu alkoholem w Wielki Piątek ma być zniesiony

Irlandia: Zakaz handlu alkoholem w Wielki Piątek ma być zniesiony
Irlandzkie puby nie sprzedają alkoholu podczas Wielkiego Piątku. (Fot. Thinkstock)
Liczący 90 lat zakaz sprzedaży alkoholu w Wielki Piątek ma zostać zniesiony przez irlandzki rząd. Nowe prawo nie zacznie jednak obowiązywać wcześniej niż 2018 roku.
Reklama

Propozycja zmian w ustawie wyszła od grupy niezależnych senatorów. W tym tygodniu mają oni przedstawić projekt nowelizacji przepisów regulujących sprzedaż i konsumpcję alkoholu Intoxicating Liquor Bill 2017.

Jak podają źródła, wiceminister Frances Fitzgerald nie zamierza oponować poprawek, które w pewnym momencie i tak musiały zostać wprowadzone jako część reformy alkoholowej.

Zmiany proponowane przez grupę senatorów mają dotyczyć głównie pubów. Jednak jeszcze w tym roku rząd ma rozważać ustawę o handlu alkoholem, która obejmie także sklepy. Sale of Alcohol Bill ma dostosować przepisy do nowoczesnych warunków życia.

Zakaz sprzedaży napojów procentowych w Wielki Piątek został wprowadzony w Irlandii w 1927 roku. Dotyczy on zarówno sklepów, jak i lokali. W tym dniu wszystkie puby są zamknięte. Ich właściciele od lat nawołują do zmiany prawa.

“Puby powinny być traktowane tak samo, jak inne przedsiębiorstwa handlowe i mieć prawo do działania normalnie w Wielki Piątek. Wielkanoc jest sezonem turystycznym w całym kraju. Przyjezdni nie rozumieją zakazu i często są nim rozczarowani” - argumentuje Donall O'Keefee, prezes organizacji zrzeszającej właścicieli lokali koncesjonowanych Licensed Vintners Association.

Padraig Cribben, prezes Vintners Federation of Ireland dodaje, że prawo jest zwyczajnie przestarzałe i powinno być dostosowane do nowoczesnych warunków.

 

  Komentarze


  • Fe
   10 kwietnia 2017, 15:07

   Well, it's all about "SPIRIT"

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama