Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Sąd unieważnia skazanie dwóch bankowców z Anglo Irish

Irlandia: Sąd unieważnia skazanie dwóch bankowców z Anglo Irish
Na ratowanie samego Anglo Irish Banku państwo wyasygnowało prawie 30 mld euro. (Fot. Getty Images)
Sąd apelacyjny w Irlandii unieważnił wczoraj skazanie przez sąd niższej instancji na kary więzienia dwóch byłych pracowników banku Anglo Irish, obwinianego o przyczynienie się do kryzysu finansowego w tym kraju.
Reklama
Reklama

W lipcu ub.r. były dyrektor ds. operacyjnych banku Tiarnan O'Mahoney został skazany na trzy lata więzienia, a były sekretarz Bernard Daly na dwa lata za zmowę mającą na celu ukrycie rachunków bankowych powiązanych ze szwagrem byłego szefa Anglo Irish, Seana Fitzpatricka, oraz oszukanie urzędu podatkowego.

O'Mahoney i Daly byli pierwszymi od początku kryzysu z 2008 roku przedstawicielami irlandzkiego sektora bankowego, którzy trafili za kraty. Obaj się odwołali i obecnie sąd apelacyjny unieważnił wyroki skazujące, podkreślając, że w procesie przed sądem niższej instancji doszło do nieprawidłowości przy dopuszczaniu materiałów dowodowych.

W opinii sądu apelacyjnego materiał dowodowy, którym dysponowała prokuratura był "słaby i wątpliwy". Ponadto Daly'emu zarzuty postawiono po przewidzianym prawem terminie. Daly został już wypuszczony z więzienia. O'Mahoney ma wyjść na wolność za kaucją, oczekując na decyzję w sprawie ewentualnego powtórzenia jego procesu.

Była asystentka menedżera Anglo Irish, Aoife Maguire, skazana w lipcu 2015 r. na półtora roku więzienia, wyszła na wolność jeszcze w zeszłym roku, kiedy sąd apelacyjny uznał ją za niewinną.

Byłemu szefowi banku Anglo Irish, Davidowi Drummowi, wydanemu Irlandii przez Stany Zjednoczone, postawiono w poniedziałek 33 zarzuty związane z krachem tej instytucji finansowej.

W 2008 r. Irlandia popadła w finansowe kłopoty jako drugi po Grecji kraj strefy euro. Wyspę doprowadziło na skraj bankructwa zadłużenie prywatnych gospodarstw domowych, czemu sprzyjały kredyty, w tym budowlane, rozdawane lekkomyślnie przez banki w okresie boomu gospodarczego.

Gdy bańka na rynku nieruchomości pękła, rząd musiał zagwarantować wypłatę depozytów ludności, żeby uniknąć upadku instytucji kredytowych. Na ratowanie samego Anglo Irish Banku państwo wyasygnowało prawie 30 mld euro.

Pogrążona w trudnej sytuacji finansowej Irlandia w 2010 r. uzyskała od UE i MFW trzyletni pakiet pomocowy w wysokości 85 mld euro. Pod koniec 2013 r. kraj oficjalnie wyszedł z programu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama