Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Rekordowa ilość zachorowań na raka skóry

Irlandia: Rekordowa ilość zachorowań na raka skóry
Badania dowiodły, że także opalanie na solarium znacząco wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry. (Fot. Thinkstock)
W Irlandii na raka skóry choruje coraz więcej ludzi - alarmuje organizacja Irish Cancer Society. W ciągu ostatnich 20 lat liczba diagnoz czerniaka potroiła się.
Reklama
Reklama

Według badaczy, w 2014 roku po raz pierwszy ilość odnotowanych przypadków przekroczyła 1 tys. Na szczęście w tym samym czasie wzrósł odsetek przeżywalności choroby. Zdaniem specjalistów, obecnie niemal 9 na 10 (89,3%) pacjentów żyje co najmniej 5 lat po usłyszenia diagnozy.

Irish Cancer Society organizuje w Irlandii serię pogadanek na temat choroby, ostrzegając, że w większość letnich dni — nawet przy zachmurzeniu — promieniowanie UV jest dość wysokie, by mieć niszczący wpływ na naszą skórę.

Onkolog z Cork, dr Derek Power podkreśla, że biali Irlandczycy, ze swoją bardzo jasną karnacją, są szczególnie narażeni na oparzenia słoneczne.

“Osoby o ciemniejszej skórze produkują więcej melaniny, która może chronić przed czerniakiem. Typowi Irlandczycy – bladzi, o rudych włosach, są w grupie wysokiego ryzyka” - ostrzega.

Rak skóry: objawy

  • O czerniaku może świadczyć powiększanie się istniejącego znamienia, zmiana jego kształtu lub barwy, ból lub krwawienie. Zaniepokoić powinno także pojawienie się nowego wypukłego znamienia, zwłaszcza o nieregularnym kształcie. Należy więc systematycznie obserwować wszystkie pieprzyki i zmiany na skórze. Szczególnie czujnie trzeba przyglądać się pieprzykom o średnicy większej niż 5 mm. Raz w roku warto zbadać je dermatoskopem.
  • Rak podstawnokomórkowy, najczęściej występujący rak skóry, sytuuje się zazwyczaj na twarzy - na skórze powiek, nosa, czoła i policzków. Znacznie rzadziej występuje na dłoniach, stopach i błonach śluzowych. Zmiana jest twarda, przezroczysta lub częściowo zabarwiona, ma perłowy brzeg wypełniony małymi, przeświecającymi guzkami.
  • Rak kolczystokomórkowy wyglądem przypomina brodawkę lub zmianę wrzodziejącą. Może pojawić się w każdym rejonie ciała, często sytuuje się na pograniczu błon śluzowych i skóry, np. na wardze.

Leczenie zmian nowotworowych skóry polega przede wszystkim na operacyjnym usunięciu raka. Można to robić metodą tradycyjną, elektrochirurgiczną lub kriochirurgiczną. Jeśli istnieje taka potrzeba wycina się również węzły chłonne oraz stosuje radioterapię. W przypadku czerniaka stosuje się również leczenie cytostatykami.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama