Menu

Irlandia Północna pozostanie członkiem UE, jeśli dojdzie do zjednoczenia Zielonej Wyspy

Irlandia Północna pozostanie członkiem UE, jeśli dojdzie do zjednoczenia Zielonej Wyspy
Unia Europejska zapewniła, że jeśli dojdzie do połączenia wysp, Irlandia Północna może liczyć na automatyczne członkostwo. (Fot. Thinkstock)
Na wczorajszym spotkaniu Rady Europejskiej przywódcy wszystkich państw UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii) wyrazili gotowość do podpisania umowy, która umożliwiłaby Irlandii Północnej powrót do UE, w przypadku zjednoczenia wyspy w przyszłości.
Reklama

Automatyczne wstąpienie do UE może być argumentem, którym Unia przekonałaby obywateli obu krajów do głosowania za zjednoczeniem.

Zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym, Irlandia Północna jest częścią Wielkiej Brytanii, ale w przyszłości społeczeństwo większością głosów ma zagwarantowane prawo zadecydowania o zjednoczeniu wyspy. W takim wypadku referendum musiałoby się odbyć po obu stronach wyspy, a zjednoczenie nastąpi, gdy oba kraje wyrażą na to zgodę.

Irlandzki premier Enda Kenny już wcześniej zwrócił się do pozostałych państw członkowskich, aby zagwarantowali, iż w przypadku zjednoczenia się wyspy Irlandia Północna stanie się członkiem UE - tak jak to miało miejsce w przypadku NRD po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku.

“To dobra wiadomość dla 56% obywateli Irlandii Północnej, którzy w ubiegłym roku głosowali za pozostaniem w strukturach Unii. Wyznacza to jasną ścieżkę, jaką powinni podążać ci obywatele, którzy cenią sobie członkostwo w UE. Zadaniem tych, którzy są za zjednoczeniem, jest przekonanie mieszkańców Irlandii Północnej, że jest to w ich interesie. Zarówno społecznie, jak i gospodarczo" - skomentował Mark Daly z Partii Republikańskiej.

“Oczywiście, UE nie zajmuje stanowiska w sprawie możliwości zjednoczenia Irlandii. Jeśli ta kwestia się pojawi, do narodów Irlandii i Irlandii Północnej będzie należało podjęcie decyzji, zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym” - przekazało źródło blisko Rady Europejskiej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2018
  GBP 4.903 złEUR 4.304 złUSD 3.669 złCHF 3.701 zł

  Sport


  Reklama