Menu

Irlandia: Nowe przepisy dla landlordów. Co się zmieni?

Irlandia: Nowe przepisy dla landlordów. Co się zmieni?
Zmiany na rynku mieszkaniowym w Irlandii. (Fot. Thinkstock)
W Irlandii właśnie weszły w życie nowe przepisy dotyczące wynajmu mieszkań. Nacisk położono w nich na bezpieczeństwo lokatorów - głównie pożarowe.
Reklama

Najwięcej spekulacji wokół zmian w prawie dotyczyło oddzielnie wynajmowanych pokoi, tak zwanych bedsits. W 2008 roku zabroniono odstępowania lokali, które nie mają własnej toalety i łazienki. Ponadto każdy lokal musi posiadać kontrolowany system ogrzewania, miejsce do przygotowywania jedzenia i przechowywania rzeczy oraz dostęp do pralki. Prawa nie zmieniono teraz, pomimo przypuszczeń, że tak się stanie ze względu na kryzys mieszkaniowy.

Poważne zmiany wprowadzono w kwestii bezpieczeństwa pożarowego. Każdy lokal musi być teraz wyposażony w koc gaśniczy, odrębny system alarmowy oraz plan ewakuacyjny.

Dodatkowo w mieszkaniach mają być zainstalowane alarmy tlenku węgla, a każdy pokój, łazienka i kuchnia musi posiadać zagwarantowaną odpowiednią wentylację. Systemy te muszą być regularnie sprawdzane i konserwowane.

Właściciele mają ponadto obowiązek wyposażenia kuchni w podstawowe sprzęty, takie jak kuchenka z piecykiem i grillem, mikrofalówka, okap lub wiatrak, lodówka i zamrażarka, zlewozmywak z wodą pitną, a także szafki do przechowywania żywności.

W każdym lokalu wymagana jest sprawna pralka lub dostęp do wspólnej maszyny. W mieszkaniach bez prywatnego ogródka lub podwórka musi być zagwarantowana możliwość korzystania z suszarki do ubrań.

W mieszkaniu do wynajęcia musi istnieć także dostęp do ciepłej i zimnej wody w wannie lub prysznicu oraz do toalety i umywalki.

W nowych przepisach odpowiedzialność za likwidowanie szkodników została przeniesiona z lokatorów na landlordów. Oznacza to, że właściciele mają obowiązek za dbanie o usuwanie szczurów, myszy czy karaluchów z domu. Co więcej, w lokalach muszą się znajdować odporne na szkodniki miejsca przechowywania przedmiotów.

Dodatkowo, ze względu na bezpieczeństwo, okna znajdujące się ponad 1,4 m nad poziomem ziemi teraz muszą być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia przed wypadnięciem (ograniczające szerokość otwierania).

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   4 lipca 2017, 10:36

   Jakiś link do oryginalnego artykułu i przede wszystkim źródła wiadomości jak i ustawy?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama