Menu

Irlandia: Liczba nowotworów spowodowanych piciem alkoholu wzrosła czterokrotnie

Irlandia: Liczba nowotworów spowodowanych piciem alkoholu wzrosła czterokrotnie
Rak wątroby najczęściej pojawia się u osób nadużywających alkohol. (Fot. Thinkstock)
Liczba osób ze zdiagnozowanym rakiem wątroby wzrosła ponad czterokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Zapadalność jest największa wśród mężczyzn pijących alkohol i mieszkających w miastach, a szczególnie w Dublinie.
Reklama

Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku rocznie diagnozowano 60 przypadków nowotworów wątroby, a w 2014 było ich już 270. Liczba ta ciągle rośnie.

“Duży wpływ na to zjawisko ma fakt wzrostu spożycia alkoholu w Irlandii w ostatnich dekadach, głównie przez mężczyzn” - można przeczytać w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworowego w Irlandii.

Proporcjonalnie wzrasta też liczba zgonów z powodu raka wątroby. W 2013 odnotowano 306 przypadków.
Robert O’Connor, szef działu badań Irlandzkiego Związku Nowotworowego, podkreśla, że w Irlandii robi się za mało w celu zmniejszania spożycia alkoholu.

“Dla wielu osób jest już za późno na odwrócenie zniszczeń, jakie dokonały się już w ich organizmach. Skutki większego spożycia mogą być widoczne dopiero za 30 lat. Dlatego ważne jest, aby uświadamiać ludzi już teraz. Nowotwory najczęściej są wywoływane stylem życia i ludzie powinni wiedzieć, że ograniczając picie, wpływają na swoje zdrowie” - stwierdził.

Jak poinformował specjalista, raka wątroby trudno jest wykryć podczas rutynowych badań. W związku z tym, że człowiek jest w stanie funkcjonować z jedną trzecią pracującej wątroby, choroba diagnozowana jest przeważnie w późnym stadium.

Każdego roku w Irlandii z powodu nowotworów wywołanych przez picie napojów procentowych umiera 500 osób.

W samej Wielkiej Brytanii również od lat rośnie liczba zachorowań na raka. Ekspertów niepokoi zwłaszcza wzrost liczby przypadków nowotworów u dzieci.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama