Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandczycy są dyskryminowani za posługiwanie się gaelickim

Irlandczycy są dyskryminowani za posługiwanie się gaelickim
Mieszkańcy Irlandii, którzy posługują się językiem gaelickim, czują się dyskryminowani. (Fot. Thinkstock)
Irlanczycy posługujący się gaelikiem są na Wyspie dyskryminowani - uważa pisarka Ciara Ní É. Jej opinie potwierdzają komentarze do jej akcji na Twitterze #nílsécgl.
Reklama
Reklama

Do rozpoczęcia kampanii zainspirowało autorkę ogłoszenie 2018 rokiem języka irlandzkiego. Zamieszczony w ubiegły weekend post Ní É wywołał żywą rekację. Użytkownicy opisywali, jak na co dzień spotykają się z niechęcią i uprzedzeniami.

Używając hastagu #nílsécgl (Níl sé ceart go leor - To nie w porządku) internauci wyliczali swoje niemiłe doświadczenia w szpitalach, urzędach, na policji oraz innych instytucjach publicznych.

"Nie możesz mówić w tym języku na porodówce. Nie jestem rasistką, to samo mówię muzułmanom – oznajmiła mi konsultantka” - skomentowała piosenkarka Muireann Nic Amhlaoibh.

"W Dublinie zostałam wyrzucona 4 lata temu z taksówki za mówienie po irlandzku. Kierowca najpierw na nas nakrzyczał, a potem zostawił z koleżanką nad ranem na poboczu drogi” - dodała MaireT.

Ní É podkreśliła, że liczba wpisów pokazuje, jak rozpowszechniona jest niechęć do języka przodków Wyspiarzy.

"Wiedziałam, że zdarzają się różne przypadki, ale nie zdawałam sobie sprawy, że ten trend jest tak szeroko rozpowszechniony w Dublinie. To pokazuje jasno, że osoby posługujące się gaelickim napotykają na co dzień trudności, ponieważ nie chcą przetłumaczyć swojego imienia na angielski, zmuszone są posługiwać się angielskim przez własny rząd, czy muszą słuchać, że pieniądze na nauczanie języka są wyrzucone w błoto, bo to martwa mowa”.

Pisarka sama wielokrotnie spotkała się z represjami.

"Wyobraźcie sobie Hiszpana, który słyszy w kawiarni, że posługiwanie się hiszpańskim jest aroganckie. To frustrujące, że nie ma na to żadnego lekarstwa ani odpowiedzi” - denerwuje się.

Ní É ma nadzieję, że kampanie takie jak jej pomogą społeczeństwu zmienić podejście do tematu.

"Mówienie o temacie podnosi świadomość, a tego właśnie potrzebujemy” - podsumowuje.

We wrześniu ub. roku Bank of Ireland ściągnął na siebie falę krytyki, rezygnując w nowych bankomatach z opcji wyboru języka irlandzkiego. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama