Menu

Irlandczycy pokazali swoje innowacyjne projekty, w tym model ludzkiego ciała

Irlandczycy pokazali swoje innowacyjne projekty, w tym model ludzkiego ciała
Do Polski przybył m.in. irlandzki minister Pat Breen. (Fot. enterprise-ireland.com)
Komputerowy trójwymiarowy model ludzkiego ciała ułatwiający naukę studentom medycyny, czy systemy zarządzania energią w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej pozwalające na oszczędzanie energii elektrycznej, to niektóre z innowacji opracowanych przez irlandzkie firmy i zaprezentowane na Irlandzko-Polskim Forum Innowacji.
Reklama

Obecny na forum Robert Cairnduff, dyrektor operacyjny irlandzkiej firmy 3D4Medical, przekonywał, że kierowana przez niego spółka stworzyła aplikację pokazującą w najbardziej szczegółowy i zaawansowany technologicznie anatomiczny model człowieka. Model może być, przykładowo, wykorzystywany jako pomoc podczas studiowania medycyny. Wizualizacja anatomii w 3D, opracowana przez tą firmę, jest wykorzystywana przez 12 milionów użytkowników.

Cairnduff przekazał, że chce rozbudowywać warszawskie biuro firmy. "Szukamy utalentowanych grafików 3D do naszego biura. Produkty, nad którymi pracujemy, zmieniają sposób nauczania anatomii i mamy plan, aby w dziedzinie technologii wizualizacji anatomii wykonać kolejny krok" - dodał.

Maciej Skrzyniarz, przedstawiciel firmy Cylon, która instaluje rozwiązania automatyki budynkowej w Polsce powiedział, że w najbliższych latach spółka planuje poszerzać grono klientów o kolejne marki z branży odzieżowej oraz hotelowej. Spółka już pracuje dla sieci handlowych takich jak Auchan, Piotr i Paweł, czy Tesco.

Enda Kenny, premier Irlandii obecny na forum powiedział, że Irlandia jest gotowa wesprzeć polskie i irlandzkie firmy w realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych.

Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) przedstawiła na forum jak Fundusz zamierza wspierać rozwój innowacji.

Polski Fundusz Rozwoju uruchamia platformę finansowania innowacji w regionie o wartości blisko 2,8 mld zł. Działalność rozpoczyna pięć funduszy, zarządzanych przez PFR Ventures. Kapitał na rozwój otrzymać mogą zarówno nowe innowacyjne przedsiębiorstwa jak i większe firmy, inwestujące w nowe technologie.

Do programu będą kwalifikowane przedsiębiorstwa poszukujące finansowania na rozpoczęcie działalności innowacyjnej, w oparciu o przygotowany przez siebie biznesplan. Środki na inwestycje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw będą zapewnione przez PFR Starter FIZ w ramach Programu Start in Poland oraz wkładu prywatnego od wybranych pośredników finansowych, tj. funduszy venture capital.

W ostatnich latach wymiana handlowa pomiędzy Polską i Irlandią rosła w tempie 15 proc. rocznie. Jej wartość wyniosła w 2015 ok. 3,1 mld euro, z czego ok. 2 mld euro to wartość produktów i usług eksportowanych do Polski.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama