Menu

Irlandia oficjalnie wyszła z recesji. Będzie potrzebować imigrantów

Irlandia oficjalnie wyszła z recesji. Będzie potrzebować imigrantów
Można oczekiwać dużego ożywienia w sektorze budowlanym. (Fot. Getty Images)
To potwierdzone: Irlandia oficjalnie wyszła z recesji, która uderzyła w kraj 10 lat temu. Kwartalny raport Irish Economy Health Check przewiduje na ten rok powrót krajowych wydatków publicznych do poziomu z 2007 roku.
Reklama

Według firmy maklerskiej Goodbody, do końca 2018 roku na Zielonej Wyspie znacznie spadnie bezrobocie – do poziomu pełnego zatrudnienia. Co więcej, oczekiwać można dużego ożywienia w sektorze budowlanym oraz wydatkach konsumenckich. Wszystkie te czynniki dadzą krajowi pozycję jednego z najszybciej rozwijających się państw Unii Europejskiej.

"Dzięki temu, że rynek pracy będzie się rozwijał w tempie najszybszym od 1999 roku, stopa bezrobocia spadnie pod koniec przyszłego roku poniżej 5 proc. Oznacza to, że do utrzymania tempa wzrostu Irlandia będzie musiała polegać na imigracji" - informuje główny ekonomista Goodbody, Dermot O'Leary.

Specjalista ostrzegł jednak, że pomimo optymistycznych prognoz gospodarczych, w Irlandii niektóre sektory nadal zmagają się z problemami. "Szczególnie dotyczy to mieszkalnictwa i infrastruktury” - podkreślił O'Leary.

Według Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO), nic nie zapowiada końca kryzysu mieszkaniowego. Na Wyspie wciąż buduje się o wiele za mało, a setki domów wykupują inwestorzy. W ciągu ostatniego roku wartość nieruchomości podniosła się o 10,5 proc., co było najszybszym wzrostem od maja 2015 roku.

Według internetowej agencji nieruchomości Daft.ie, rekordowy poziom osiągnęły czynsze - obecnie wynoszą one średnio €1,131.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.03.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.229 złUSD 3.432 złCHF 3.621 zł

  Sport


  Reklama