Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ireland: Influx of illegal immigrants threatens open border with Northern Ireland

Ireland: Influx of illegal immigrants threatens open border with Northern Ireland
Na zdj. imigrancji w kolejce do Biura Ochrony Międzynarodowej (IPO) w Dublinie, 30 kwietnia 2024 r. (Fot. PAUL FAITH/AFP via Getty Images)
The Irish government's threat to send police officers to the border with Northern Ireland to stop the uncontrolled flow of illegal immigrants is further evidence of Dublin's exacerbating relationship with London. The fact that Ireland eventually backed down does not change this.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

O planie wysłania stu policjantów na granicę poinformowała we wtorek wieczorem irlandzka minister sprawiedliwości Helen McEntee, która wcześniej informowała też, że obecnie ok. 90 proc. imigrantów przybywających do Irlandii przedostaje się przez Irlandię Północną.

Rząd w Dublinie przekonuje, że ma to związek z przyjętą w zeszłym tygodniu w Wielkiej Brytanii ustawą, która pozwala na wysyłanie nielegalnych imigrantów do Rwandy, i z przygotowaniami do pierwszych deportacji.

Ponieważ jednak utrzymywanie otwartej granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną jest uważane przez wszystkie zainteresowane strony za warunek niezbędny dla kontynuowania procesu pokojowego w brytyjskiej prowincji, sugestia zaangażowania policji do jej pilnowania została bardzo źle przyjęta w Londynie.

Brytyjski premier Rishi Sunak oznajmił w środę, że domaga się "pilnych wyjaśnień", co rząd Irlandii zamierza. Dodał, że nie można sobie wybierać z umów międzynarodowych tego, co akurat jest wygodne. Ostatecznie premier Irlandii Simon Harris oświadczył w środę wieczorem, że "oczywiście nie będzie" policjantów na granicy.

Nie zmienia to faktu, że w ostatnich dniach politycy obu krajów odnoszą się do siebie w coraz mniej przyjaznym tonie - zaledwie kilkanaście godzin wcześniej Harris powiedział, że nie jest zainteresowany tym, by Irlandia była wykorzystywana "jako pionek w brytyjskiej polityce".

Irlandia nie zamierza się natomiast wycofywać z planu uznania - poprzez ustawę - Wielkiej Brytanii za bezpieczny kraj trzeci, co w zamyśle rządu w Dublinie ma pozwolić na odsyłanie tam tych imigrantów, którzy nie mają podstaw do azylu w Irlandii, a przybyli z Wielkiej Brytanii.

Rząd Irlandii chce, żeby ustawa weszła w życie jeszcze przed końcem maja. Sunak jednak powtórzył w środę, że Wielka Brytania nie ma prawnego obowiązku przyjmowania z powrotem nielegalnych imigrantów z Irlandii.

Tymczasem mimo groźby odesłania do Rwandy napływ nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii nie ustaje. Jak podało w czwartek brytyjskie MSW, w środę przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się 711 osób na 14 łodziach, co jest największą dobową liczbą od początku roku.

Tym samym tegoroczny bilans wzrósł do 8 278 osób - to o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i o 19 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 roku, który był do tej pory rekordowy, jeśli chodzi o nielegalne przeprawy.

Czytaj więcej:

Brytyjski premier: Napływ migrantów do Irlandii dowodzi, że boją się deportacji

UK i Irlandia spierają się o odsyłanie nielegalnych imigrantów

Irlandia: Rząd poparł przepisy umożliwiające odsyłanie azylantów do Wielkiej Brytanii

W centrum Dublina zlikwidowano obozowisko z imigrantami i uchodźcami

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement