Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ireland faces fines and legal action over failure to implement EU directives

Ireland faces fines and legal action over failure to implement EU directives
Irlandia nie wdrożyła kluczowych unijnych dyrektyw, przez co Komisja Europejska może ją ukarać. (Fot. Getty Images)
Ireland is facing fines and legal action by the European Commission over its failure to implement key EU directives on crime and the environment.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dyrektywy unijne, których Irlandia nie wdrożyła, dotyczą m.in. problemu finansowania terroryzmu, używania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych oraz wydobywania torfu. Wspomniane dyrektywy powinny być wdrożone już ponad rok temu.

Jedna z nich dotyczy przepisów UE ułatwiających wykorzystywanie informacji do walki z problemem tzw. prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych poważnych przestępstw, poprzez umożliwienie wyznaczonym organom ścigania łatwiejszego dostępu do informacji o rachunkach bankowych. Państwa członkowskie UE zgodziły się przyjąć tę dyrektywę do 1 sierpnia 2021 roku.

Komisja Europejska poinformowała jednocześnie, że podejmie również kroki prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, w tym Irlandii, aby zmusić je do wdrożenia dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Ma to na celu zmniejszenie wpływu niektórych produktów z plastiku na środowisko i zdrowie ludzi.

W styczniu 2022 r. KE wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państw członkowskich i w pierwszej kolejności wysłała wezwania do usunięcia uchybień do 16 państw członkowskich, które nie wdrożyły jeszcze dyrektywy w sprawie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych do przepisów prawa krajowego.

Wprowadzenia zmian w przepisach brakuje jeszcze w Belgii, Estonii, Irlandii, Chorwacji, na Łotwie, w Polsce, Portugalii, Słowenii i Finlandii, dlatego KE postanowiła wystosować do tych państw pisemne wezwania.

Wspomniane państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i podjęcie niezbędnych działań. W przeciwnym razie KE może zdecydować o skierowaniu tych przypadków do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o nałożenie kar finansowych.

Czytaj więcej:

Irlandia ukarała Instagram grzywną w wysokości 402 milionów dolarów

Najbliższe miesiące w Unii Europejskiej będą sprawdzianem dla unii energetycznej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement