Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

International Migrants Day

International Migrants Day
Imigranci niejednokrotnie zmuszeni są do walki o swoje prawa. (Fot. Getty Images)
Today is International Migrants Day, observed annually to promote the protection of the rights of migrant workers and their families.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzień ten został ustanowiony przez ONZ w 2000 roku w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Tego dnia, w 1990 r., weszła w życie Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin.

"Imigranci coraz częściej współtworzą społeczności lokalne w Polsce. Niesie to ze sobą wiele korzyści dla rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego regionów, jak również wyzwań dotyczących wzajemnej adaptacji migrantów i społeczności lokalnych. W tym zakresie rola instytucji i organizacji lokalnych jest nie do przecenienia.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i podjęciu szeregu kompleksowych i systemowych działań mogą one pozytywnie wpływać na proces integracji" - informuje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

W danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że w Polsce - na podstawie ważnych kart pobytu wydanych z różnych powodów - przebywa legalnie ponad 100 tys. cudzoziemców. Z tej liczby 38 tys. osób pochodzi z Ukrainy. Zezwolenia na pobyt czasowy uzyskują także: Wietnamczycy, Białorusini, Chińczycy i Rosjanie – około 30 tys. rocznie. Poza tym w Polsce na stałe osiedlają się głównie obywatele: Białorusi, Rosji, Wietnamu, a także Armenii.

Jak wynika z badania społecznego nt. opinii o imigrantach, przeprowadzonego na zlecenie MSW, większość Polaków pozytywnie ocenia zwiększającą się liczbę obcokrajowców w kraju. Celem opublikowanego na początku grudnia sondażu było zbadanie postaw Polaków wobec zjawiska rosnącej liczby obcokrajowców oraz zbadanie świadomości i ocen działań podejmowanych przez państwo w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Dwie trzecie respondentów określiło swoje odczucia wobec obcokrajowców jako zdecydowanie lub raczej pozytywne. Na pytanie o ocenę rosnącej liczby imigrantów w Polsce, 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że ma zdecydowanie pozytywne odczucia, natomiast 53 proc. raczej pozytywne.

Rosnącą liczbę obcokrajowców w naszym kraju negatywnie oceniło 16 proc. Polaków, a 6 proc. - zdecydowanie negatywnie. Bardziej pozytywnie to zjawisko oceniają osoby lepiej wykształcone; aż 75 proc. osób z wyższym wykształceniem ma zdecydowanie lub raczej pozytywne odczucia wobec imigrantów w Polsce.

Przedstawiciele IOM, MSW, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, a także organizacji pozarządowych będą dyskutować na temat wyzwań, strategii, dobrych praktyk i działań z zakresu integracji migrantów z polskim społeczeństwem na poziomie lokalnym. W programie jest m.in. panel poświęcony przygotowaniu instytucji i organizacji lokalnych na przyjęcie cudzoziemców. 

Jak podaje ONZ, na całym świecie jest ponad 200 mln migrantów. Stanowią część populacji we wszystkich krajach na świecie. Jeżeli wziąć pod uwagę tylko kontynent europejski, to wśród ok. 70 mln migrantów w Europie ok. 37 mln jest faktycznie Europejczykami pochodzącymi z innych krajów kontynentu.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji powstała w 1951 r. W jej skład wchodzi ponad 140 krajów członkowskich, w tym od 1992 r. Polska; dodatkowo kilkanaście państw ma status obserwatora. IOM, której budżet przekracza 1 mld dolarów, ma 450 biur w ponad 100 krajach.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement