Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In Gdynia march of solidarity with France, in Gdansk march against immigrants

In Gdynia march of solidarity with France, in Gdansk march against immigrants
W Gdańsku protestowano przeciwko przyjmowaniu imigrantów - podobnie jak podczas 11 listopada w Warszawie nie zabrakło haseł przeciwko islamizacji. (Fot. Getty Images)
Approx. thousand of people participated in a march of solidarity with the families of victims of terrorist attacks in Paris organized on Sunday in Gdynia. At the same time in Gdansk took place right-wing march against immigrants: there has been wrangling with the police and four people have been detained.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gdyński marsz został zorganizowany, przy wsparciu miejscowego samorządu, przez konsul honorową Francji w Gdańsku oraz Związek Francuzów Zagranicą. Manifestację poprzedziła msza święta odprawiona w Kościele Najświętszej Maryi Panny. Część nabożeństwa odprawiono w języku francuskim.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy oraz osoby, które do nich dołączyły, przeszły ul. Świętojańską w stronę, stojącego na Placu Wolnej Polski, Pomnika Ofiar Grudnia'70. Ulica Świętojańska ozdobiona była polskimi i francuskimi flagami. Składający się z około tysiąca osób pochód prowadzili studenci Akademii Morskiej niosący flagę francuską i polską.

Flagi obu krajów, a także kwiaty i znicze w kolorach białych, niebieskich i czerwonych, nieśli także uczestnicy przemarszu. W pochodzie – obok prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, zobaczyć można było m.in. b. marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, lokalnych parlamentarzystów Tadeusza Aziewicza z PO oraz Janusza Śniadka z PiS oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Na Placu Wolnej Polski uczestnicy marszu złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia'70. Orkiestra Marynarki Wojennej odegrała polski i francuski hymn oraz – używany na znak żałoby, sygnał ciszy w wersji używanej w obu krajach.

„Ta msza i marsz to akt solidarności z Francuzami. Mówią one, że my Polacy jesteśmy i wspieramy we wszystkich działaniach Francuzów i Francję” – wyjaśniła dziennikarzom konsul honorowy Francji w Gdańsku Monika Tarnowska. "Jestem naprawdę poruszony reakcją Polaków już od dnia zamachów we Francji: liczbą telefonów, maili, sms-ów. Gorąco dziękuję wszystkim Polakom. Gdy ludzi zabija się w ten sposób, to porusza zarówno moje serce, jak i innych ludzi, widać tu, że Polaków także” - stwierdził Alain Mompert ze Związku Francuzów Zagranicą.

W tym samym czasie, co msza w Gdyni, w Gdańsku odbywał się marsz sprzeciwu wobec przyjmowania przez Polskę imigrantów. Manifestację tą zorganizowała partia KORWiN wspólnie z m.in. Kongresem Nowej Prawicy, Młodzieżą Wszechpolską, Obozem Narodowo-Radykalnym, Stowarzyszeniem Koliber oraz ugrupowaniem Kukiz'15.

Około tysiąca osób przeszło ulicami historycznego centrum Gdańska spod pomnika Jana III Sobieskiego pod pomnik "Tym co za polskość Gdańska". Po drodze policja zabezpieczała przemarsz korowodem złożonym z funkcjonariuszy. Maszerujący nieśli transparenty i wznosili hasła przeciwko imigrantom.

Po dojściu pod pomnik, gdzie miała zakończyć się manifestacja, około 300 uczestniczących w niej osób poszło dalej, brzegiem Motławy na Długi Targ, pod fontannę Neptuna, gdzie odpalono petardy i wznoszono obraźliwe hasła pod adresem wyznawców islamu. Policja wezwała uczestników tego nielegalnego zdaniem funkcjonariuszy zgromadzenia do rozejścia się.

Jak poinformowała rzecznik prasowa gdańskiej policji Lucyna Rekowska, w stronę policjantów poleciały m.in., butelki. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Zatrzymano cztery osoby, w tym dwie za czynną napaść na funkcjonariuszy, jedną – za znieważenie policjantów i używanie środków pirotechnicznych oraz jedną – za nawoływanie do nienawiści.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement