Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In which countries are we not at risk of overwork? A special ranking was created

In which countries are we not at risk of overwork? A special ranking was created
Radość z pracy jest wszędzie tam, gdzie ludzie nie są przepracowani i panuje przyjazna atmosfera - twierdzą specjaliści. (Fot. Getty Images)
Maintaining a balance between work and personal life, the so-called life-work balance has a huge impact on both professional performance and happiness. Where is special attention paid to this? If we rely on the Global Life-Work Balance Index ranking developed by the Remote platform, this balance is easiest to maintain for people working in New Zealand, Spain and France.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jeszcze do niedawna tzw. work-life balance nie był tak istotnym kryterium jak wynagrodzenie, możliwość rozwoju czy awansu. Obecnie pracownicy cenią możliwość zachowania równowagi między pracą i życiem poza nią, na równi z benefitami i wynagrodzeniem. BBC przyjrzało się krajom, w których o ten balans najłatwiej.

"Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest często postrzegana jako klucz do wszystkiego, od zdrowego stylu życia po dobre samopoczucie psychiczne. Nic więc dziwnego, że dla każdego, kto rozważa przeprowadzkę za granicę, ważne jest zrozumienie podejścia danego kraju do pracy" - podkreśla dziennikarka BBC Amanda Ruggeri, która porównała dwa rankingi badające zagadnienie balansu między pracą a życiem prywatnym.

Zgodnie z zestawieniem Global Life-Work Balance Index, o równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym najłatwiej zadbać osobom pracującym w Nowej Zelandii. Tu pracownicy mogą liczyć na 32 dni płatnego urlopu, 26-tygodniowy okres urlopu macierzyńskiego i stosunkowo wysoką płacę minimalną, wskazuje raport. Jednak tym, co decyduje o tym balansie jest podejście ludzi.

Coraz więcej osób pracuje zdalnie w niektóre dni w tygodniu, co także wpływa pozytywnie na work-life balance. (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśnia w rozmowie z BBC mieszkająca w Nowej Zelandii Kanadyjka, Erin Parry, tu pracoholizm przegrywa z rodziną i potrzebą wypoczynku. "Głównymi priorytetami są tu rodzina, dobre samopoczucie, rekreacja i podróże. Mieszkańcy Nowej Zelandii naprawdę traktują swój czas jako coś bardzo cennego i wierzą, że praca jest środkiem do celu, a nie całym życiem i celem samym w sobie" - wyjaśnia.

Tuż za Nową Zelandią na podium uplasowała się Hiszpania i Francja, które poza podium pozostawiły Australię, Danię, Norwegię, Holandię, Wielką Brytanię, Kanadę i Brazylię.

Dla porównania, ranking opracowany przez OECD, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, na szczycie swojego zestawienia umieścił słoneczną Italię. Choć Włosi do perfekcji opanowali sztukę słodkiego nieróbstwa, do perfekcji opanowali także produktywność - przekonuje mieszkający w Rzymie prawnik, Andres Uribe-Orozco.

Liczba dni urlopowych nie jest taka sama w każdym kraju. Króluje Nowa Zelandia, która przyznaje ich aż 32! (Fot. Getty Images)

"Ludzie myślą, że Włosi nie pracują. Nie – Włosi dużo pracują. Są po prostu produktywni. Robią, co muszą, i robią to szybko, aby móc cieszyć się długimi przerwami na kawę" - przekonuje. To znajduje swoje potwierdzenie w danych zebranych przez OECD, z których wynika, że Włosi poświęcają prawie 17 godzin na higienę swojego życia i wypoczynek.

W tym samym zestawieniu na podium znalazły się także Dania i Norwegia, które wyprzedziły Hiszpanię, Holandię, Francję, Szwecję, Niemcy, Rosję i Belgię. 

Czytaj więcej:

Najwięcej ofert pracy w Polsce w 2023 r. było dla sprzedawców

Wyższe wynagrodzenie to najczęstsza przyczyna zmiany pracy w Polsce

Raport: 64 proc. pracowników wolałoby dostać podwyżkę niż benefity

Londyn: Rośnie frekwencja pracowników w biurach w piątki

Większość firm w UK biorących udział w pilotażu wprowadziło na stałe 4-dniowy tydzień pracy

Blisko co trzeci Polak za 4-dniowym tygodniem pracy

15 proc. polskich pracodawców planuje ograniczenia w dostępie do pracy zdalnej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement