Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In the pandemic, Poles ate more sweets, slept longer and smoked cigarettes more willingly

In the pandemic, Poles ate more sweets, slept longer and smoked cigarettes more willingly
Wzrosła liczba osób sięgających po tytoń, ale nie po alkohol... (Fot. Getty Images)
Researchers from the Medical University of Warsaw examined selected elements of the diet and lifestyle of the adult Polish population before and during the COVID-19 pandemic. Total fat consumption increased, smokers increased, but no increase in alcohol consumption was observed.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badanie rozpoczęło się już w 2017 r. na reprezentatywnej grupie Polaków (482 osoby). Początkowo ankieterzy co 5-7 dni odwiedzali osobiście biorących udział w badaniu, by zmierzyć masę ciała, obwód talii i bioder oraz ciśnienie. Uczestnicy wypełniali też w obecności ankietera kwestionariusz częstotliwości spożycia posiłków i oceniali swoją wiedzę na temat żywienia i zdrowego stylu życia. Dzięki wykorzystaniu urządzenia Actigraph, zbierano dane na temat tygodniowej aktywności fizycznej badanych.

"To nie były wyniki deklaratywne, a wszyscy wiemy, jaka to jest duża różnica. To są też jedyne polskie badania jak dotąd na reprezentatywnej grupie Polaków, gdzie był prowadzony dwukrotny wywiad o spożyciu żywności w ciągu ostatnich 24 godzin. Pod koniec ubiegłego wieku prowadzone były podobne badania, ale w oparciu o jeden wywiad" - poinformowała dr Iwona Traczyk, kierownik Zakładu Żywienia Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wybuch pandemii COVID-19 spowodował, że osobisty kontakt z uczestnikami badania musiał zostać zamieniony na telefoniczny, ale to zdarzenie losowe przyczyniło się do wzrostu wartości zbieranych informacji - faktycznie można porównać, jak Polacy żyli - i jak się odżywiali - przed pandemią, i czy wpłynęła ona na zmianę nawyków dotyczących zdrowego życia.

Wzrosło spożycie tłuszczów ogółem. Średnia wartość dziennego spożycia tłuszczów przed pandemią wynosiła 78 gramów, a w trakcie - 83 gramy. Podobnie z sacharozą - odpowiednio było to 56,6 oraz 64,5 grama. "Podwyższone spożycie tłuszczów, cholesterolu i sacharozy wskazuje na spożywanie słodyczy, ciast - bo tam te składniki występują razem. Spadło spożycie białka roślinnego i błonnika pokarmowego" - podsumowała Traczyk.

Polacy od początku pandemii chętniej suplementowali wapń i magnez. Wzrosło spożycie witamin z grupy B (ryboflawiny i niacyny), witaminy E oraz C.

W kategorii zdrowego stylu życia dane nie napawają optymizmem. Wzrosła liczba osób sięgających po tytoń, które wcześniej tego nie robiły. Przed pandemią nie paliło 73 proc., w trakcie już tylko 65 proc. Naukowcy nie odnotowali natomiast istotnego statystycznie wzrostu spożycia alkoholu. "Wiemy, że spożycie alkoholu to dane wrażliwe i są czasami bardziej obarczone błędem niż inne" - zaakcentowała Traczyk.

Niepokoić mogą dane dotyczące aktywności fizycznej. Z 8,5 proc. do 1,2 proc. spadła liczba osób, która przed pandemią określała swoją aktywność fizyczną jako "wysoką". Z 37,8 proc. do 50,8 proc. wzrosła liczba osób o "niskiej" aktywności - do tej grupy przepłynęły osoby zaliczające się wcześniej do aktywnych "umiarkowanych".

Polacy więcej czasu w pandemii poświęcają natomiast na sen. Odsetek osób, które w dni powszednie śpią 7-8 godz. wzrósł z 67 proc. do 75 proc. Również w weekend więcej osób pozwala sobie na sen powyżej 9 godz. (wzrost z 19 proc. do 25,5 proc).

Zdaniem dr Iwony Traczyk, wyniki zebranych badań można wykorzystać na wielu płaszczyznach. "Badania mogą być wykorzystane bardzo szeroko - zarówno do celów naukowych, edukacyjnych, ale też do budowania polityki poprawy zdrowia publicznego, bo te dane wskazują, że w przyszłości może rosnąć ryzyko zagrożenia chorobami przewlekłymi" - podsumowała Traczyk.

Czytaj więcej:

Badanie: Cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii

Polacy wśród turystów najczęściej odwiedzających Węgry w 2020 r.

Ruszyła kampania zachęcająca Polaków do podróży samolotem w wakacje

Dlaczego Polacy w UK nie chcą się szczepić na Covid-19?

Polacy biorą za dużo antybiotyków. Szczególnie zagrożone są dzieci

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement