Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: "Uczniowie ze środowisk imigranckich częściej prześladowani"

Raport: "Uczniowie ze środowisk imigranckich częściej prześladowani"
Uczniowie, którzy są dziećmi imigrantów, częściej spotykają się z prześladowaniami. (Fot. Thinkstock)
Uczniowie ze środowisk imigranckich doświadczają prześladowań ze strony kolegów silniej niż w większości innych krajów. Jednocześnie czują się oni mniej związani ze szkołą i mają niższe poczucie zadowolenia ze swojego życia.
Reklama
Reklama

Najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wykazał, iż w Irlandii regularnych prześladowań doznaje 18% 15-letnich dzieci imigrantów. Dla porównania, wśród rodowitych Irlandczyków odsetek ten jest prawie o 5% niższy.

“Ta różnica odpowiada średniej unijnej, jednak jest nieco wyższa niż w innych 50 krajach należących do OECD. Dodatkowo, ma ona o wiele większy wpływ na poczucie zadowolenia z życia oraz przynależności do wspólnoty szkolnej. O ile zwykle różnica wynosi 11% między imigrantami a autochtonami, to na Wyspie jest ona aż 30-procentowa. Prześladowanie odgrywa znaczącą rolę w obniżaniu emocjonalnej i społecznej odporności tych uczniów” - cytuje dokument “Irish Examiner”.

Według badaczy, problemy dzieci prześladowanych pogłębia fakt słabych relacji z nauczycielami, co odbija się na ich samopoczuciu oraz wynikach w nauce.

“Inne badania wykazały, iż atmosfera w szkołach średnich i relacje z nauczycielami odgrywają ważną rolę w postępach w nauce oraz maja wpływ na poczucie zadowolenia” - kontynuuje dziennik.

Raport OECD wykazał jednocześnie, iż ponadprzeciętny przyrost ludności imigranckiej nie wytworzył w Irlandii większych różnic między uczniami.

“Dzieci obcokrajowców na Wyspie częściej niż ich koledzy w innych krajach rozwiniętych w dobrze radzą sobie z nauką, a także wykazują się ponadprzeciętnym zmotywowaniem do uzyskiwania dobrych wyników oraz sukcesów zawodowych. Mają oni wysokie ambicje, co wiąże się jednak z większym lękiem przed takimi wyzwaniami, jak na przykład testy szkolne” - podsumowują specjaliści.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama